Plzeňsko je jednou z největších líhní talentů české a ještě dříve československé házené – následovníci Víchy, Havlíka, Salivara, Habra, Šetlíka nebo Jíchy ale od obnovení české extraligy marně čekají na medailový úspěch.
Informace o klubu
Oficiální název: Talent M.A.T. Plzeň
Partneři klubu: Eliod, MAT Group, Obezin, EBK, Stavitelství Drobil, Makléřství Mihalo, Auto Helus, Hummel, Select, Inex, Axis, Festa, Idler, DHL, Foinia Steel, Den Braven, Zios Profi, Rollsystem,Metrostav, Elfetex, Quins, Mefisto, Uctívaný Velbloud, Pneu Hájek, Duchware, IVA, Protetika Plzeň, Peška, Keramika Soukup, Auto CB, Schneider Electric
Čas domácích zápasů: sobota 18.00 hod.
Internetové stránky: www.talentplzen.cz
Plzeňský klub má ve znaku dvojhrbého velblouda. Foto: Hynek Sladký
Sezóna 2011/2012
Západočeši v loňské sezóně zažívali zklamání obdobné jako v sezóně předchozí. Podzimní série proher je při současném herním systému připravila o lepší umístění, aby tak znovu doplatili na nevyrovnanost výkonů a nevyzrálost mladého kolektivu. V ročníku 2010/2011 Plzeň dlouho okupovala přední příčky, ale v 9. kole nezvládla koncovku zápasu na palubovce Dukly, a nejtěsnější prohra odstartovala propad tabulkou, který lemovaly další prohry o jedinou branku (se Zubřím a v Karviné). Po další prohře v Lovosicích se propast na medailové příčky ještě prohloubila a při v tu sezónu využívaném herním systému de facto znamenala odsunutí útoku na medaile do sféry teorie. Výsledkem bylo konečné páté místo, na které chtělo v loňském ročníku plzeňské družstvo navázat.
Pro sezónu 2011/2012 sice ztratilo Vojtěcha Šika a jičínského odchovance Ladislava Bryknera, ze zahraničí se ale na Bryknerův post vrátil Petr Kust, který zažil úspěšné roky i v česko-slovenské HIL (Allrisk Praha, Baník Karviná). Vzhledem k dlouhodobě výborným výkonům veterána Motlíka v brance se čekal minimálně postup do první šestky. Jenže těžký los úvodních kol uvrhl Plzeň do úplně jiných pater tabulky a následná psychická krize se projevila i nečekanými ztrátami bodů v domácím prostředí (v 9. kole s Frýdkem-Místkem a v 11. kole s Brnem). Po jedenácti kolech tak měla Plzeň na svém kontě pouhé dvě výhry a elitní nadstavbová skupina se zdála být nedosažitelná.
Plzeň se však nevzdala a předvedla nevídané jaro. V kalendářním 2012 dokázala zvítězit v sedmi z osmi duelů základní části a podlehla jen mistrovskému Zubří (navíc na horké valašské půdě prohrála těsně 24:22). Lovosice i Hranice porazila rozdílem třinácti branek, v té době o medailový sen bojující Jičín pak o dvanáct. Ani tato smršť nakonec Plzni k postupu nestačila a do první šestice pronikl díky lepší bilanci vzájemných zápasů Přerov. V nadstavbové skupině o udržení Plzeň pokračovala v suverénní jízdě, prohrála jen jednou (na půdě Hranic) a pohlídala si s přehledem konečnou sedmou příčku. V uplynulých dvou sezónách tak mladý celek zaplatil krutou daň za nezkušenost, díky které z hlediska celkového umístění zaostal za svým potenciálem i kvalitou předvedené hry.
Sezóna 2012/2013
V přípravě se Plzeň více než s českými celky poměřovala se zahraničními soupeři. Postupně porazila slovenské Topolčany, německé kluby z nižších soutěží (Pirna, Rödelsee, Winkelhaid, Kirchzell) nebo rakouský Linec. Podlehla jen Aue a Hlohovci. V měření sil s extraligovými týmy opakovaně nestačila na pražskou Duklu (23:28 a 19:21) a naopak si poradila s Jičínem (30:28).
Roman Bečvář patří mezi nejlepší střední spojky Tipgames extraligy.
Trenérskou taktovku i letos třímá legendární Martin Šetlík, který je ikonou současného plzeňského klubu. Ofenzivní hra Šetlíkova týmu stojí na výkonu Romana Bečváře, který po svém otci podědil málo vídaný přehled ve hře i cit pro přihrávku. Pohyblivá střední spojka, která se dokáže individuálně prosazovat na brankovišti i střelou ze střední vzdálenosti je na hřišti nepřehlédnutelná, a to nejen díky svému tradičnímu trikotu s dlouhým rukávem. Vzhledem k nepříjemné nemoci bude podstatnou část sezóny Plzni chybět spolehlivé levé křídlo a letošní akademický mistr světa, Petr Vinkelhöfer, který plnil rovněž důležitou roli na hrotu obrany 1-5. Na pravém křídle zůstává pro soupeře hrozbou Petr Linhart, přestože od doby, kdy jej testoval věhlasný THW Kiel, zaznamenal určitý ústup ze slávy.
Přestup mezi házenkářskou elitu se narozdíl od Linharta zdařil v letošním roce Milanu Škvařilovi - jak už to je v Plzni zvykem, pokračovateli slavného házenkářského rodu (otec Milan je vítězem PMEZ v dresu Dukly, bratr Jakub člen širšího kádru reprezentace ČR). Škvařil na počátku léta podepsal smlouvu s bundesligovým Balingenem a má tedy reálnou šanci okusit atmosféru nejprestižnější ligové soutěže světa. S jeho přestupem Plzni „odešla“ i řada branek z větší vzdálenosti a pomoci se vypořádat s touto ztrátou by ji měl zuberský odchovanec Lukáš Horký, vloni působící v Lovosicích. Druhou posilou Západočechů je pivot Leoš Petrovský, přicházející z Frýdku Místku. Petrovský patřil v loňské sezóně přes svůj věk k nejúdernějším extraligovým hráčům na brankovišti - se svými 201 cm a 134 kg má k fyzicky náročné hře skutečně velké předpoklady. „Oba kluci nám do týmu zapadli a můžu říct, že jsem dosud s jejich výkony spokojený,“ hodnotil posily po přípravě na sezónu trenér Šetlík.
Nejstarším hráčem v poli je levoruký Petr Kust (ročník 1984), kterého ale dělí celých čtrnáct let od matadora Radka Motlíka v brance. Impulsivní gólman se sice čas od času potýká se zraněními, ale vedle dlouhodobé brankářské jistoty přináší týmu také hlad po vítězství, který řadě mladších hráčů chybí. Záda mu kryjí o jedenadvacet let mladší Jan Misař, resp. třiadvacet let mladší Karel Šmíd.„Loňské působení ve skupině o udržení pro nás bylo zklamáním a naším cílem je tak pro letošek postup do první šestice. Věřím, že sílu na to máme,“ hodnotí možnosti svého týmu Martin Šetlík.
Martin Šetlík věří, že jeho letošní kádr má výkonnost minimálně na postup do elitní nadstavbové skupiny.
Foto: Hynek Sladký.
Kádr 2012/2013
Přišli: Lukáš Horký (Zubří), Leoš Petrovský (Frýdek-Místek)
Odešli: Milan Škvařil (Balingen, Něm.)