Evropská házenkářská federace stejně jako každý rok zveřejnila žebříček jednotlivých zemí. Na základě něj vznikají nároky jednotlivých federací na obsazení pohárových soutěží řízených právě EHF.
ilustrační fotografie z pohárového utkání Karviné ve slovinském Mariboru (Pohár EHF 2010/2011) - autor: Ivo Dudek
Současný žebříček evropských států nabízí Česku stejný počet míst v evropských pohárech jako tomu bylo v loňské resp. letošní sezóně, ale pohled na žebříček samotný je bohužel spíše smutný. Jak muži tak ženy v žebříčcích ztratili a klesli na nižší pozice než tomu bylo v loňském roce.
V principu výpočtu jednotlivých pozic není žádná změna, změnilo se ale samozřejmě pořadí jednotlivých států viz rozdělení níže. Ke změně došlo v loňském roce v nasazování do prestižní Ligy mistrů. Exekutiva EHF rozhodla, že od sezóny 2010/2011 již nebude mít obhájce této trofeje v mužské části soutěže automaticky zajištěno místo v dalším ročníku LM. Toto pravidlo zůstává i pro nadcházející sezónu, stejně jako zůstávají čtyři kvalifikační turnaje do této soutěže a navíc jeden tzv. turnaj "divokých karet". Tu dostane maximálně čtveřice celků, přičemž každý z nich musí být z jiné země.
Muži - kompletní žebříček najdete zde
V mužské kategorii se nezměnilo pořadí na 1.-6. příčce, kdy i nadále žebříčku vévodí Německo s nejlepší klubovou soutěží planety. O příčku výše na 7.místo se posunulo Švýcarsko a odsunulo tak o pozici níže Slovinsko. Deváté i nadále zůstává Rumunsko, desítku nejlepších uzavírá Chorvatsko.
Česko zaujímá nově v žebříčku 35.pozici, což znamená zhoršení o další tři pozice oproti minulému roku. Nelichotivá je bilance především s ohledem na to, že se před nás dostaly takové státy jako Kosovo, Lucembursko, Litva nebo Lotyšsko. Těm všem koeficient připisuje stejnou možnost obsazení evropských soutěží jako České republice, tj. bez nároku na předkolo Ligy mistrů, ale s možností obsazení dvou míst v Poháru EHF a Challenge Cupu, v PVP máme nárok na jedno místo.
Ženy - kompletní žebříček najdete zde
V ženách na trůnu zůstalo Dánsko, druhou příčku si udrželo Rusko. Velký posun v rámci první desítky udělalo Rumunsko, které ze šesté pozice poskočilo na třetí příčku. Stejně jako čtvrté Maďarsko, páté Norsko, šesté Německo a sedmé Španělsko pak má nárok na dvě místa v Lize mistrů žen.
Zatímco v loňském roce jsme mohli s potěšením konstatovat, že české ženské kluby se z 27.pozice posunuly na 21. příčku a to díky zvýšenému zájmu o start v evropských pohárech a některým dobrým výsledkům jednotlivých českých klubů, letos se Česko propadlo zpět o dvě pozice na 23.příčku. Bodový koeficient nám nabízí i pro letošní sezónu pět míst a to jedno v předkole Ligy mistrů, Poháru EHF a PVP, dva kluby pak mohou v ideálním případě startovat v Challenge Cupu.
Na závěr jen připomeňme, že žebříček států je sestavován podle výsledků a startů týmů v evropských pohárech v předcházejících třech sezónách, tj. 2007/2008, 2008/2009, 2009/2010.