Sportnect turnaje - vysledkový servis zdarma
TV COM

Další odkazy

Fotogalerie Archiv

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
20.2.2020 otevřeno: 1779 x

Pozvánka na 1. ligu: Vyrovnané čelo tabulky. Zlín, Litovel i Hustopeče dotírají na vedoucí dvojici

Poslední podzimní kolo odehrály prvoligové týmy 8. prosince. Po dlouhé zimní přestávce se k ligovým zápasům vrátí v nadcházejícím víkendu. Jak se připravovali na jaro třeba v Litovli, ve Zlíně nebo v Hustopečích?


Průběžnou bronzovou příčku v tabulce první ligy drží Zlín. Na kontě má čtyři porážky a v součtu čtrnáct bodů. „Po dvou nepovedených sezónách došlo před letošním soutěžním ročníkem v našem kádru k velkým změnám, kdy se v našich barvách objevilo šest nových jmen. Pro souhru družstva je to velká změna už proto, že se jedná o mimozlínské hráče a jejich přítomnost na tréninku je závislá na jejich možnostech dojíždění. Vzhledem k jejich pracovním nebo studijním povinnostem se ne vždy sejde družstvo na tréninku v plném počtu. O to je příprava složitější a sehrání družstva dlouhodobějším procesem,“ začal hodnocení podzimu trenér Zlína Jiří Mičola a pokračuje: „Z těchto důvodů lze považovat podzimní umístění družstva na 3. místě prvoligové tabulky za úspěch a z toho pramení i spokojenost s dosavadním celkovým projevem a podzimním výsledkem. To se ale týká celkového umístění a bodového zisku, ale musíme říct, že s podrobnější analýzou jednotlivých utkání už taková spokojenost nepanuje.“

Proč? „Všechny body jsme získali na domácí půdě, kdy jsme neztratili ani jeden bod, ale naopak jsme ani jeden bod nedovezli z utkání na hřištích soupeřů. Takže spokojenost se 100% využitím domácího prostředí a naopak nespokojenost s nulovým bodovým ziskem na hřištích soupeřů, kde nám nevyšly první poločasy v Bystřici pod Hostýnem a v Litovli, a naopak jsme nezvládli a pokazili druhé poločasy po dobře rozehraných utkáních v Chodově a hlavně ve Vršovicích,“ doplnil podrobnosti zlínský kouč a ví, že tým musí zapracovat na zlepšení nepříznivé bilance. „V odvetách nás čeká sedm utkání venku a jen čtyři duely na domácí půdě. Takže jednoznačný úkol pro přípravné období byl zapracovat na systému hry na hřištích soupeřů.“

Tým si všechny změny v kádru odbyl už před sezónou. „V zimní přestávce jsme proto ani moc nehledali. Jeden nový příchod se ale přece jen uskutečnil - začal s námi trénovat hráč Frýdku-Místku, který ve Zlíně studuje a na hrací plochu se vrací po dlouhodobějších zdravotních potížích a operaci ramene. Jakou bude posilou, ukáže teprve čas a jeho poctivost v tréninku, kdy bude muset dohnat delší tréninkovou a zápasovou absenci. Z klíčových hráčů neodešel nikdo, jen o naše dva hráče projevily zájem dva extraligové kluby, kde oba v jarních odvetách hostují,“ popsal Mičola změny.

I ve Zlíně se pracovalo na kondici. „Dále jsme usilovali o zlepšení herního projevu a souhry celého družstva. Z důvodu značného počtu soutěžních utkání na půdě soupeřů v jarních odvetách a neúspěšných venkovních utkání v podzimní části soutěže jsme všechna zimní přípravná utkání hráli u soupeřů a doma ani jedno. Soupeře jsme měli od extraligy mužů až po ligový starší dorost. Spokojenost se zimní přípravou je celkově tak trošku rozpačitá. Jsou hráči, kteří mají minimum absencí na tréninku a kteří každý trénink doslova odmakají, a jsou hráči, kteří se v přípravě podvědomě šetří, protože se přece "ještě nehraje“,“ hodnotil kouč.

Na jaře by ve Zlíně chtěli udržet zimní pozici. „Postupové ambice nemáme. Chtěli bychom i pro další sezóny stabilizovat kádr, který prokazuje určitý vzestup proti posledním dvěma sezónám. Třetí příčka po podzimu je lichotivá a nebude vůbec lehké ji udržet už proto. V jarních odvetách bychom chtěli potvrdit zlepšenou výkonost družstva, udržet letošní domácí neporazitelnost a v každém případě zabodovat i na hřištích soupeřů. Z toho vyplívá, že něším cílem je obhájit podzimní "medailové" umístění a v konečném účtování zakončit letošní sezónu minimálně na stejném umístění, jako po polovině soutěže,“ uzavřel Mičola.

 

 

Těsně pod medailovými příčkami přezimoval bývalý účastník Extraligy Tatran Litovel a zimní přestávku tak tým prožíval se smíšenými pocity. „Spokojenost s předvedenou hrou i dosaženými body ve skrze je. Je ale opravdu škoda, že se některá utkání nepodařilo dotáhnout k bodovému zisku, protože jsme na to herně měli. Pozitivem jednoznačně je, že jsme do hry zapojili i hráče, kteří v minulosti neměli tolik důvěry, nebo mladé hráče, kteří se hodně zlepšují. Výsledkem potom je celkem vyrovnaný kádr asi 16 hráčů,“ komentoval vyznění podzimní části trenér Litovle Marek Šuba a současně dodal i svůj pohled na to, co se týmu tolik nedařilo: „Za slabinu týmu považuji malou psychickou odolnost ve chvílích, kdy se příliš nedaří. Potom útlum padá na celý tým, ale přisuzuji to nízkému věku hráčů na klíčových postech.“

Do Jarní části půjde tým Litovel jen s minimálními změnami v kádru, ovšem s jednou výraznou na trenérské lavičce. „V zimní přestávce se podařilo přeměnit jedno hostování na přestup, což uvolnilo místo v kádru pro větší variabilitu a konkurenci do utkání, kdy je možné nominovat pouze tři hostující hráče. Hráčský odchod jsme nezaznamenali žádný, pouze přerušení kariéry Jirky Číhala z pracovních, rodinných a zdravotních důvodů. A dále potom bohužel v přípravě došlo ještě ke zranění dvou hráčů na důležitých postech,“ zmínil Šuba a k realizačnímu týmu doplnil: „Od týmu na vlastní žádost odešel jeden ze dvou trenérů Aleš Kořínek a jeho místo i kompetence převzal zkušený Lubomír Krejčíř.“

Litovli se vydařila kondiční i herní příprava. „Odpovídala pracovnímu vytížení a zdravotním neduhům hráčů. Trénovalo se poctivě, za což směřuje hráčům obrovská pochvala. V trénincích jsme se vedle kondice zaměřili na zlepšení individuálních i týmových herních činností a dovedností, na druhou vlnu a jeden z agresivnějších obranných systémů,“ popsal Šuba a přidal i výčet výsledků z přípravy: „Absolvovali jsme dva turnaje a dvě přátelská utkání s pozitivními výsledky. Výhra s prvoligovou Bystřicí pod Hostýnem o 19 branek, výhra s extraligovým Brnem o 3 branky, dvě výhry s druholigovou Olomoucí cca o 17 branek v každém ze dvou utkání. Prohráli jsme pouze s extraligovými Hranicemi, a to až druhý poločas, kdy první skončil remízou.“

A cíle pro jarní část? „Ambice do jarní části sezony jsou odehrát kvalitně, v tempu a s co nejmenším počtem chyb většinu utkání. Sezónní předpoklady se od jarních příliš neliší. Je to postavení v tabulce co nejvýše při herním vytížení maximálního počtu domácích hráčů,“ řekl Šuba.

 

 

Jen o jediný bod za Litovlí a Zlínem zaostávají Hustopeče, na druhou příčku jim chybí body dvě a na vedoucí místo čtyři. Tým loni aspiroval na postup do Extraligy, udržel kontakt se špičkou i v další sezóně. „Po odchodu některých klíčových hráčů před začátkem soutěže bylo hlavním cílem nebýt na sestupových pozicích. To se splnilo a s 5. místem jsme spokojeni. Pozitivní stránkou družstva je soudržnost v kabině a na hřišti. Všechna utkání v podzimní části jsme však neodehráli se všemi hráči a to považuji za velkou slabinu,“ ohlédl se za podzimem Hustopečí trenér Petr Semerád. Pozici chce tým udržet i na jaře. „Chceme začít jarní část dobrým herním pojetím, zapracovat do zápasů mladé hráče. Cílem je zůstat po dvaadvaceti kolech v první polovině tabulky,“ konstatoval prostě Semerád.

S týmem v zimě doháněl resty z letní přípravy. „V létě byla kondiční příprava trochu ošizená a hráči sami tušili, že zimní část bude více zaměřená na kondiční a silovou přípravu. Podařilo se tým doplnit o mladé hráče a zapracovat je do hry. Účastnili jsme se turnaje v českých Budějovicích, kde jsme sehráli vyrovnaná utkání s extraligovými Maloměřicemi, prvoligovými Strakonicemi a Vršovicemi. V přátelském utkání s Bohunicemi jsme si vyzkoušeli útočnou hru 7 na 6 s pozitivním výsledkem. Je možné, že tuto hru použijeme i v jarní části soutěže. Přátelské utkání s Telnicí jsme zaměřili na rychlý útok a proměňování šancí,“ komentoval průběh a výsledky přípravy Semerád.

 

 

„Letošní sezona patří mezi ty nejsložitější v historii účasti "B" týmu v 1. lize,“ zní z týmu Jičína. „Důvodů, proč se náš tým nachází ve spodních patrech tabulky, je několik. Tím zásadním jsou již třetím rokem trvající problémy se zraněnými hráči. Velký vliv má především rozsáhlá marodka hráčů extraligového "A" týmu, tento problém se logicky přenáší také na prvoligovou rezervu. Hráči, kteří by za normální situace byli ústředními postavami "béčka", zaskakují v nejvyšší soutěži. Proto jsme v několika případech zajížděli k zápasům s převahou hráčů dorosteneckého věku. Běžně se jich na soupisce a palubovce, což je důležité, objevuje pět až sedm,“ hodnotil trenér Ondřej Horyna a dodal: „Na druhou stranu je to pro ně velká příležitost a zkušenost pro následný přechod do mužské házené. Platí tedy pravidlo, že všechno zlé, je pro něco dobré. Klasickým příkladem bylo utkání ve Strakonicích, kde si starší dorostenci vlastně zatrénovali a připravili se tak na svůj zápas v Plzni, který, i díky rozehrání ve Strakonicích, vyhráli. Negativem je však nezkušenost mladých, hlavně v koncovkách vypjatých zápasů. Díky nezkušenosti jsme takto několik zápasů v závěru ztratili.“

Zapojování hráčů do fungování extraligového výběru bude omezovat prvoligový tým Jičína i na jaře. „Skutečností zůstává, že někteří hráči "B" týmu budou vzhledem k přetrvávajícím absencím několika extraligových hráčů nastupovat především v Extralize. To je nakonec hlavní poslání prvoligového celku, tedy připravovat házenkáře pro nejvyšší soutěž. Dalším, neméně podstatným faktorem ovlivňujícím tréninkový proces a s tím související herní výkonnost, je pracovní vytížení. Někteří hráči nemohou vzhledem ke svému povolání trénovat dle svých představ, což se na jejich výkonnosti logicky promítá,“ vysvětlil dále Horyna.

Zimní příprava Jičína proběhla tradičně v domácím prostředí. „Přátelské zápasy byly sehrány v průběhu tréninků s dorostenci, "A" týmem nebo druholigovým celkem Jablonce nad Nisou. Těžko lze předvídat, kam se výkon našeho týmu posune. Je zde opravdu mnoho neznámých - zranění, práce, škola, momentální forma, chuť hrát. Věříme, že budeme na jaře patřit mezi zlepšující se družstva,“ doufá Horyna a závěrem doplňuje: „Bude záležet i na psychické odolnosti hráčů, především v již zmiňovaných koncovkách očekávaných vypjatých soubojů. Každopádně chceme opět do sestavy začlenit co nejvíce mladých, což se nám snad v posledních čtyřech sezónách daří a je to znát i na výkonech dorostenců v ligových zápasech.“

Desátá příčka patřila přes zimu Náchodu. „Během podzimní části soutěže naše družstvo zaznamenalo kolísavou výkonnost, a přestože letní příprava byla velmi intenzívní, neudrželi jsme stabilní výkony na odpovídající úrovni po celou první část soutěže. Často jsme se dopouštěli zásadních a elementárních chyb, zvláště v obraně, které byly pro celkový výsledek utkání rozhodující,“ zamýšlel se nad výkony svých svěřenců trenér Náchoda Petr Šulc. Pro jarní boje jeho tým výrazněji personálně neposiloval. „Kádr družstva pro jarní odvety zůstává stejný se záměrem dát také šanci talentovaným dorostencům, kteří budou na konci sezony přecházet do kategorie dospělých,“ uvedl Šulc.

Ten byl velmi nespokojený s tím, jak probíhala v týmu zimní příprava. „S průběhem zimní přípravy nemůže být vůbec spokojenost a její podoba se výrazně lišila od původních plánů vedení družstva. Vypadli z ní na celkově dlouhou dobu někteří hráči, kteří léčili a stále léčí dlouhodobá zranění, objevilo se chřipkové onemocnění. Spousta hráčů si plnila studijní povinnosti a mnozí byli pracovně v zahraničí. K tomu navíc odpadlo několik plánovaných přátelských utkání, takže herní příprava se pouze omezila na střetnutí s tradičními soupeři z Polska,“ hodnotil kriticky náchodský trenér a k výhledům na jarní část jen doplnil: „Jediným cílem je udržení se v soutěži.“

 

1. liga mužů - 12. kolo - rozpis

Házená L.Hustopeče - HBC Strakonice 1921 22. 2. 11:00
Náchod - Vsetín 22. 2. 17:00
Velká Bystřice - S.Vršovice 22. 2. 17:30
HK Bystřice p.H. - Chodov 23. 2. 11:00
Dvůr Králové - HC Zlín 23. 2. 17:00
HBC Ronal Jičín "B" - TJ Tatran Litovel 23. 2. 17:00