Evropská házenkářská federace stejně jako každý rok zveřejnila žebříček jednotlivých zemí. Na základě něj vznikají nároky jednotlivých federací na obsazení pohárových soutěží řízených právě EHF.
V principu výpočtu jednotlivých pozic není žádná změna, změnilo se ale samozřejmě pořadí jednotlivých států. Zatímco u mužů na 1.-10. příčce nedošlo k jediné změně, k posunům došlo u žebříčku žen. Dobře z toho vyšlo Německo, které se z deváté pozice posunulo na sedmou a získalo tak hned dvě místa pro Ligu mistrů.
Ke změně došlo také v nasazování do této prestižní soutěže. Exekutiva EHF totiž rozhodla, že od příští sezóny již nebude mít obhájce této trofeje v mužské části soutěže automaticky zajištěno místo v dalším ročníku LM. I nadále zůstávají čtyři kvalifikační turnaje do této soutěže a navíc jeden tzv. turnaj "divokých karet". Tu dostane maximálně čtveřice celků, přičemž každý z nich musí být z jiné země.
MUŽI - kompletní žebříček najdete zde.
Žebříčku mužů i nadále vévodí Německo se svou nejlepší klubovou soutěží na světě. Díky tomu má stejně jako Španělsko nárok na tři místa v Lize mistrů, celkem je pro celky těchto dvou zemí připraveno šest účastnických míst. Na třetí příčce zůstalo Dánsko se dvěma místy v Lize mistrů. I na tyto země ale doléhá ekonomická krize, vždyť například dánský celek Gog Svendborg se před 4.kolem Poháru EHF ze soutěže kvůli finančním problémům musel odhlásit. Jak jsme již řekli, naše země je na nepříliš lichotivém 32.místě, když na stupíncích před ní jsou i takové státy jako Litva, Lotyšsko, Bulharsko, Izrael, Itálie nebo Estonsko.
ŽENY - kompletní žebříček najdete zde.
V ženách na trůnu zůstalo Dánsko, které má ale stejně jako týmy z Ruska, Maďarska, Norska, Španělska, Rumunska a Německa nárok na dvě místa v Lize mistrů a celkem na pět míst v pohárech EHF. České ženské kluby se z 27.pozice posunuly na 21. příčku, což je výsledkem jejich zvýšeného zájmu o start v evropských pohárech a některých dobrých výsledků jednotlivých českých klubů.
ČESKO
Česká republika bude mít celkem k dispozici 10 účastnických míst v pohárech řízených EHF, rovnoměrně jsou pak rozděleny mezi muže a ženy. Zatímco ženy si svoji pozici vylepšily o šest příček a z 27. místa se posunuly na místo 21., muži naopak klesli z 28.příčky až na příčku 32. A díky tomu, že jsou na tom ženy žebříčkově lépe, mají možnost zapojit se do Ligy mistrů, kde je pro Česko vyhraženo jedno místo. Zůstává otázkou, zda o něj bude mít některý z klubů ale zájem.
Možnosti obsazení pohárů EHF českými celky:
MUŽI
2 místa v Poháru EHF
1 místo v PVP
2 místa v Challenge Cupu
ŽENY
1 místo v Lize mistrů
1 místo v Poháru EHF
1 místo v PVP
2 místa v Challenge Cupu