Celých šedesát bodů vybojovali házenkáři Talentu Plzeň v házenkářském desetiboji. Nechali tak za sebou všech pět finálových soupeřů a trenér Jan Baumruk si pochvaloval: "To nejdůležitější je, že se utvořila parta chlapců, kteří lační po učení nového a na turnajích vystupují jako opravdový tým."
V domácím prostředí jste vybojovali vítězství v Házenkářském desetiboji. Jak tento úspěch hodnotíte?
Házenkářský desetiboj byl pro mladší žáky Talent Škoda JS Plzeň vyvrcholením soutěžního ročníku 2018/2019, který byl výsledkově úspěšným. V podstatě až na Prague Handball Cup platilo pravidlo, kam přijeli, tam vyhráli. To nejdůležitější pro nás ale s ohledem na budoucnost není vítězství v Házenkářském desetiboji, ale to, že se již dlouhodobě tvoří parta chlapců ročníků narození 2006, 2007 a jednoho chlapce ročníku 2008, kteří jsou v rámci tréninkových jednotek lační po učení se nových a nových dovedností a následně při utkáních a turnajích vystupují jako opravdový tým se vším všudy. Každý z chlapců je v podstatě jiný a zároveň jsou všichni stejní, to je na této kategorii právě to inspirující a motivující. Již v tomto věku jsou každý „kolečkem v soukolí“, které šlape. To je to čeho, si na chlapcích nejvíce ceníme, jejich chuti do tréninku, jejich pracovitosti a odpovědnosti ke kolektivu. Zároveň se nám sešla úžasná parta rodičů, kteří chlapce podporují a jsou ochotni kdykoli, kdekoli a s čímkoli pomoci. Toto všechno je pro nás cennější než vítězství v Házenkářském desetiboji. Samozřejmě, že chlapci i my trenéři jsme z vítězství měli radost, kdo by řekl, že nechce vyhrávat, tak neříká pravdu. Všichni, kdo dělají organizovaný sport, chtějí vyhrávat, proto přeci sportují, jde o přirozenou soutěživost, měření sil s ostatními, a i z tohoto důvodu musí být toto vše nějakým způsobem výsledkově měřitelné. Na druhou stranu pro nás je důležitější předvedený výkon na palubovce, respektive ta cesta, kterou jsme k výsledku došli.
Dá se říct, že je to v Plzni jakési úspěšné doplnění mistrovského titulu mužů?
V tomto ohledu se nedá srovnávat vítězství v Házenkářském desetiboji s extraligovým titulem mužů, respektive se nedá srovnávat kategorie mladších žáků s kategorií dospělých. V kategorii dospělých se prioritně „jede“ na výsledek, kdy zisk titulu je obrovským úspěchem, kdežto v kategorii mladších žáků jde především o osvojení si správných návyků, nácvik základních dovedností, ať již všeobecných tak čistě házenkářských. Tyto získané dovednosti by pak měli chlapci v dalších věkových kategoriích zdokonalovat a nabalovat na ně další a další tak, aby z nich vyrostli komplexně připravení sportovci a mohli právě v dospělé kategorii naskočit do nejvyšší soutěže, případně do zahraničních soutěží a zde bojovat o ty vavříny. Dle nás je měřítko úspěšné výchovy mládeže v tom, že není důležité kolik titulů posbíráme v mládežnických kategoriích, ale kolik chlapců dovedeme až do dospělé kategorie, kolik jich bude schopných hrát nejvyšší či zahraniční soutěž a kolik jich bude mít tu čest reprezentovat Českou republiku. Až v tomto okamžiku si můžeme říci, zda jsme byli úspěšní. Ano, jsou to smělé a vysoké cíle, ale tak by to dle nás mělo být.
Připravuje se váš tým na Házenkářský desetiboj nějakým speciálním způsobem?
Asi málokdo tomu bude věřit, ale na Finále házenkářského desetiboje jsme se v rámci soutěžního ročníku nijak zvlášť nepřipravovali. Jelikož nám bylo přiděleno jeho pořadatelství, tak jsme neprošli krajskou ani regionální kvalifikací. Někteří z chlapců absolvovali Finále Házenkářského desetiboje již loni v Novém Veselí, kde brali stříbrné medaile, ačkoli několik z nich bylo v té době v kategorii mladších žáků prvním rokem a někteří byli dokonce ještě mini žáci. V průběhu soutěžního ročníku, si chlapci celkem dvakrát vyzkoušeli některou z disciplín a dá se říci, že až asi měsíc před samotným finále jsme na jednom z tréninků v týdnu „obětovali“ jeho část na zkusili si 4 specifické disciplíny - hod do dálky, pětiskok, hod na přesnost a 2x15. To bylo vše ze speciální přípravy na Finále Házenkářského desetiboje.
V čem je Házenkářský desetiboj z vašeho pohledu specifickou soutěží?
Házenkářský desetiboj je opravdu specifickou soutěží, a to zejména proto, že nejde čistě jen o házenou a házenkářské dovednosti. Jde o všestrannou soutěž, ve které musí děti prokázat komplexní dovednosti, byť se někomu můžou zdát některé disciplíny těžké či možná zbytečné. Myšlenkou je dle nás především komplexnost. Zde nestačí mít dva tři urostlé chlapce, kteří biologicky předběhli své vrstevníky. Je to právě souboj kolektivů, kdy i výkon desátého v pořadí může rozhodnout o vítězství v disciplíně. Jde zde právě o kolektivní pojetí a o týmového ducha. Nám se letos vše povedlo nad očekávání, až jsme sami byli výsledky našich chlapců velmi mile překvapeni. Odměnou za to jim bylo vítězství ve všech disciplínách a zisk plného počtu 60 bodů, což se asi jen tak nestává.
Malí házenkáři navíc dostali ocenění z rukou Petra Štochla. Byl to pro malé házenkáře zvláštní zážitek? Jak probíhaly oslavy?
Petra u nás v Plzni a okolí zná snad každé malé dítě, které se o házenou zajímá. Petr je z generace několika plzeňských hráčů, kteří „dobili svět“ a jsme moc rádi, že se vrátil po ukončení aktivní kariéry, stejně jako jeho bratr Honza, domů a aktivně se zapojili do činnosti klubu. Kdo jiný, než právě takové ikony házené, by měl předávat zkušenosti budoucí generaci házenkářů. Petr působí jako trenér našich mládežnických brankářů a pokaždé, když mezi kluky přijde, je to pro ně obrovským zážitkem a motivací do práce. Kéž by se v zahraničí prosadilo a následně po konci hráčské kariéry vracelo k trénování do mateřských klubů více a více takových hráčů, pak by možná házená zaujala větší prostor mezi kolektivními sporty. Co se týče oslavy, tak žádná dosud neproběhla. O nadcházejícím víkendu máme naplánované oficiální ukončení sezony, tak tam určitě k něčemu podobnému dojde. Paradoxně je pořadatelství podobné akce pro nás v mnoha ohledech limitující. Jelikož, stejně jako některé další kluby v republice, nemáme vlastní halu, trénují a hrají všechny naše mládežnické kategorie v různých halách po Plzni, což je pro nás dosti limitující. Vlastní, minimálně tréninková, hala/dvojhala by byla pro plzeňské házenkáře asi největším dárkem. Po každé akci tedy musíme uklidit a zase se stěhovat. Samozřejmě, že jsme neopomněli chlapcům po vyhlášení výsledků poděkovat, nejen za výkony na desetiboji, ale za výkony a jejich přístup v průběhu celého soutěžního ročníku.
Co čeká tým o prázdninách a v další sezóně?
V soutěžním ročníku 2019/2020 toho čeká chlapce moc a moc. Především je čeká hodně dřiny na trénincích a věříme, že i spousta kvalitních utkání a turnajů. Družstvo mladších žáků jsme po velmi dobré zkušenosti z letošního ročníku přihlásili kromě plzeňské soutěže opět do Přeboru Prahy, kde budou měřit síly s pražskými celky. Věříme, že to bude pro všechna zúčastněná družstva stejně přínosné, jako v uplynulém ročníku. Někteří chlapci už budou nastupovat pouze v kategorii starších žáků a tam je naším cílem kvalifikovat se do Žákovské ligy, kde budou sbírat cenné zkušenosti. Dále máme v plánu účastnit se s oběma kategoriemi několika kvalitních nesoutěžních turnajů po celé republice, včetně námi pořádaného třídenního turnaje pro kategorii mladších a starších žáků v termínu 18. 10. – 20. 10. 2019. O prázdninách čeká chlapce zasloužený odpočinek. Do přípravy na nový soutěžní ročník se zapojí 13. srpna a hned koncem týdne vyrazí společně na týdenní soustředění, kde budou dvoufázově trénovat tak, aby byli na start nového ročníku co nejlépe připraveni.