17.11.2018 otevřeno: 983 x

Dukla nakročila v evropském poháru k postupu, v odvetě bude mít proti Litevcům k dobru sedmibrankový náskok

Házenkáři Dukly mají blízko k postupu mezi 16 nejlepších celků evropského Vyzývacího poháru. V sobotním utkání proti litevskému celku Kauno Azuolas-KTU Kaunas dali zapomenout na extraligovou prohru v Novém Veselí z minulého týdne a zvítězili výrazným rozdílem 27:20. Pokud v odvetě, jež začíná v neděli v 17:00 (tedy pouhých 23 hodin po úvodním hvizdu prvního střetnutí), dokážou náskok uhájit, zajistí si pohárové jaro.

V hale pražské Slavie bylo od začátku k vidění vypjaté utkání s velkým množstvím osobních soubojů. Dukla si však díky kolektivnímu výkonu podpořenému výborně chytajícím Petržalou začala už v prvních minutách budovat náskok. Ten se po Klímově rychlém útoku a Reichlově brance z pivota ve 12. minutě rozrostl už na 7:3. Když pak Petržala vychytal ze sedmičky Jankauskase, zdálo se, že soupeř nedokáže s Duklou držet krok. Litevci však ve zbytku první půle zpřesnili střelbu a dokázali hru vyrovnat. Po prvních 30. minutách tak Pražané drželi i nadále čtyřbrankový náskok (14:10).

Poločasovou přestávku vyplnily příjemné chvíle nejen pro diváky, ale především pro veterány klubu, kteří obdrželi pamětní medaile k 70. výročí založení Dukly. Zástupci ASC Dukla a HC Dukla Praha na hrací ploše mohli přivítat celou plejádu borců, mezi nimiž nechyběli mistři světa z roku 1967, vítězové PMEZ z roku 1984, olympionici z Mnichova, Montrealu či Soulu, nebo držitelé stříbrných či bronzových medailí ze světových šampionátů 1958 a 1964. Po společné fotografii už ale přišli opět na řadu současní následovníci dukelských veteránů.

Ti ve druhém dějství rychle Kaunasu utekli až na osmibrankový rozdíl (19:11 ve 37. minutě) a trenér Litevců musel zareagovat oddechovým časem. Taktická porada soupeři Dukly prospěla, k návratu Kaunasu do utkání ovšem přispěli i Pražané zbytečnými ztrátami míče. Krátce poté, co za třetí dvouminutový trest putoval ze hřiště s červenou kartou předčasně Hlavatý, dokázali Litevci korigovat až na 23:19. Poslední desetiminutovka tak slibovala pořádné drama. To však odmítl Tomáš Petržala, když zlikvidoval několik vyložených šancí hostí. V útoku střelci Pražanů naopak proměňovali, a tak Dukla svůj náskok opět zvýšila až na konečných 27:20.

Do nedělní odvety, jež se odehraje rovněž v hale pražské Slavie, ačkoli formálně podle zápisu budou domácími Litevci, si tak Dukla nese pohodlný náskok. Zda se jí ho podaří proměnit v postup, si mohou diváci v hale ověřit od 17:00. Vstupné činí 100 Kč.

1. utkání HC Dukla Praha – Kauno Azuolas-KTU Kaunas 27:20 (14:10)
Branky: Klíma 6, Harabiš, Křístek a Reichl po 4 – Stankunas 6, Jankauskas, Jovaisas a Juozatis po 4. Rozhodčí: Beqiri, Krasniqi (Kosovo). Diváků: 300

2. utkání Kauno Azuolas-KTU Kaunas: neděle 18. listopadu 2018 od 17:00, hala Slavie Praha ve Vladivostocké ulici