18.11.2016 otevřeno: 3168 x

Čtvrtfinále ČP bude mít čistě extraligové složení

Extraligové celky splnily role favoritů v osmifinále Českého poháru házenkářů. Jediný tým, který využil domácího prostředí k postupu mezi nejlepších osm týmů soutěže se stalo Nové Veselí, které s přehledem přehrálo Jičín.

Šest čtvrtečních duelů bylo nejen uzavřením programu osmifinále Českého poháru házenkářů, ale také jeho vyvrcholením. Po dvou středečních jednoznačných duelech přineslo dramata a především zuberské ROBE, aktuálně druhý celek nejvyšší soutěže, mělo na mále. Na půdě ambiciózního nováčka 1. ligy, hanácké Velké Bystřice, Zubří první poločas zakončilo s mankem pěti branek, a přestože v druhé půli otočilo průběh zápasu jeho vývoj pod kontrolu nedostalo. Z poločasového stavu 16:11 pro domácí se Zubří dostalo do vedení 23:25, ale za nerozhodného stavu 27:27 to byly právě domácí Hanáci, kdo měl šanci strhnout vítězství na svou stranu. Pod hrozbou pasivity ale šanci ukončit vítězně duel nevyužili, a když ani protisnaha Valachů nenašla brankové vyjádření, došlo na sedmimetrové hody. V nich poměrem 2:4 uspěli hosté, kteří se tak doslova o píď probojovali do čtvrtfinále ČP. Podobné drama bylo k vidění na půdě lídra 1. ligy, HC Zlín. Karvinský Baník si sice díky opět výtečně fungující spolupráci  Mlotka s pivoty udržoval mírný náskok, ale po brance zlínského Doležela to bylo čtyři minuty před koncem 25:25 a duo Radčenko – Michalisko si bral time-out. Ten pomohl a trojice branek nakonec odvrátila sedmičkové drama a favorit tak o svém postupu rozhodl už v základní hrací době.

Dukla Praha v brněnských Maloměřicích o svém vítězství rozhodla také až ve druhém poločase, přestože bezpečnějším způsobem než Zubří či Karviná. V hale, která na konci ledna příštího roku přivítá Final4 domácího poháru, odcházeli hráči do šaten za poločasového vedení Maloměřic v poměru 13:12, naposledy pak vedl „Majlont“ v 33. minutě 14:13. Pak hosté skóre otočili, a přestože se domácí nevzdali, několikabrankový náskok si Pražané udržovali po celý průběh druhé půle. Nijak výrazná nebyla ani výhra Plzně v prvoligových Strakonicích, ale Západočeši splnili postupový cíl a zápas kontrolovali. Obdobně jako Cement Hranice, který nedopustil další překvapení v hale karvinské Kovony, kde své zápasy hraje druholigový MHK Karviná. Ve 28. minutě sice vedl Cement pouze o branku 11:12, do šaten už ale odcházel s náskokem tří branek a hned po pauze přidal další tři zásahy v řadě. Deset z prvních patnácti branek vítěze vsítil nejlepší střelec zápasu, Libor Horut. Zajímavostí duelu byla i skutečnost, že proti svému domovskému klubu nastoupil Josef Diviš, který v Hranicích působí na hostování. Stejně jako ve středu došlo i ve čtvrtek na jedno čistě „extraligové“ osmifinále. V repríze zápasu 4. kola Extraligy se tentokrát radovalo domácí Nové Veselí, které možná až překvapivě jednoznačně přehrála Jičín. Osmibranková výhra 31:23 byla pro nováčka určitou odvetou za extraligovou prohru 25:28 a potěšila opět výborné veselské publikum. Ostatně atmosféra naprosté většiny osmifinálových duelů byla výtečná, a je potěšitelné, že velice fair a slušná.