3.5.2016 otevřeno: 2166 x

Straky si vychutnaly duel s Novým Veselím

Po suverénní výhře nad již jistým vítězem 1. ligy poskočily Strakonice v tabulce na druhou příčku. Přispěla k tomu i výhra Starého Plzence nad Chodovem. V boji o udržení zaznamenaly těsné prohry celky Dvora Králové i Olomouce. Prvoligovou příslušnost pro příští sezónu si naopak potvrdil Sokol Ostrava i zálohy Plzně a Jičína.

Před týdnem slavilo Nové Veselí historický úspěch v podobě postupu do nejvyšší tuzemské soutěže házenkářů, ale v sobotu muselo zkousnout debakl na půdě Strakonic, které dvě kola před koncem soutěže stáhlo vedení již jistého vítěze na pět bodů. Na výhře Jihočechů 36:26 (19:16) se střelecky nejvíce podílel desetibrankový David Zbíral, ale klíčovou postavou byl domácí gólman s extraligovými zkušenostmi Jan Misař. Někdejší brankař Plzně přispěl v druhé půli k zlomení soupeře, na jehož výkonu se projevil i logický pokles motivace.

Strakonice mají brankářské duo s extraligovými zkušenostmi (Jareš, extraliga Třeboň - Misař, extraliga Plzeň), o které se mohou opřít. Nové Veselí dokázaly Straky alespoň dílčím způsobem porazit ve 20. kole, kdy zářil Jan Misař. Foto: www.hazenastrakonice.cz

Vítězství Straky posunulo na druhé místo v tabulce, k čemuž přispěla i prohra Chodova na půdě Starého Plzence. Západočeši zvládli na jedničku koncovku obou poločasů. V tom prvním odskočili z vyrovnaného skóre na poločasové vedení 19:13, ve druhém pak odmítli snahu Pražanů o obrat. Chodov sice ve 42. minutě dokázal po brance Hanzla snížit na jednobrankový rozdíl, ale ve zbylém průběhu vsítili hosté pouze pět branek oproti deseti zásahům domácích a skóre se tak zastavilo na konečných 33:27 (19:13). Chodov klesl na třetí místo, Plzenec je se ztrátou pouhého jednoho bodu čtvrtý.

1. liga mužů 2015/16 - Program 20. kola
Dvůr Králové nad Labem - Bystřice pod Hostýnem 22:24 (11:7)
Strakonice - Nové Veselí 36:26 (19:16)
Starý Plzenec - Chodov 33:27 (19:13)
Přerov - Plzeň "B" 29:37 (14:18)
Ostrava - Olomouc 31:30 (18:14)
Jičín "B" - Náchod 36:21 (18:10)

Vedle bojů o prestiž mezi celky, které se za Novým Veselím srovnají v celkovém pořadí, vrcholí bitva o udržení v soutěži. Jistým sestupujícím je zatím stále pouze Přerov, který v rámci 20. kola podlehl o osm branek záloze mistrovské Plzně (29:37). Ve stále složitější situaci je ale také předposlední Dvůr Králové nad Labem, který sehrál již třetí vyrovnaný zápas v řadě, i tentokrát však bez bodového zisku. Východočeši v domácím prostředí proti Bystřici pod Hostýnem opět sahali po výhře, když v druhé půli otočili z počátku se nepříznivě vyvíjející bitvu. Devět minut před koncem vedl Dvůr 21:18, ale zkušení hosté koncovku zvládli a poskočili na páté místo po výhře 22:24 (7:11). Na šesté klesl Náchod po prohře proti Jičínu B. Výsledek 36:21 (18:10) znamenal pro Jičín potvrzení účasti v 1. lize také v příští sezóně. Tu budou muset ještě potvrdit hráči Olomouce, která pod hrozbou sestupu obdobně jako Dvůr srdnatě bojuje s favorizovanými soupeři. A stejně jako Dvůr bez bodového vyjádření. Tentokrát se Hanáci představili v Ostravě, která nastoupila opět ve velice silné sestavě. Papírově očekáváná výhra domácích však byla velice těsná, když Ostrava zvítězila o jednou branku 31:30 (18:14). Ostrava se také definitivně udržela, Olomouc má dvoubodový náskok na Dvůr Králové (a také lepší vzájemnou bilanci). Sestupovou tajenku 20. kolo vyřešilo pouze pro Plzeň B, Jičín B a Ostravu - mezi Olomoucí a Dvorem Králové nad Labem se rozhodne až v posledních dvou kolech soutěže.