1.3.2016 otevřeno: 2008 x

Vedení v 1. lize uhájilo Nové Veselí

V nedělním šlágru 13. kola druhé nejvyšší soupeře zvládli hráči vedoucího Nového Veselí druhou půli na půdě pražského Chodova a tabulku vedou už o tři body. Na druhou příčku se posunuly Strakonice, Plzenec i Náchod nezvítězily a už mají výraznější ztrátu.

Skutečným šlágrem uplynulého kola 1. ligy byl nedělní zápas druhého Chodova a lídra druhé nejvyšší soutěže Nového Veselí. Domácí střelecky táhl zkušený Josef Klačo, který v zápase zaznamenal deset branek, tedy stejný počet jako za úvodních šest střetnutí sezóny dohromady. Jenže hosté se mohli opět opřít o Davida Melichara, který v neděli vsítil také deset gólů. Pražané odehráli dobrý první poločas, ale v tom druhém již nestačili na favorizovaného soupeře, který se na rozdíl od podzimního vzájemného zápasu nemohl opřít o odchovance Davida Šůstka (zranění, pro které chybí i Dukle). I bez Šůstka, který za svůj domovský klub nastupuje jen v těch klíčových zápasech sezóny, tak házenkáři z Vysočiny napodobili průběh podzimního vzájemného duelu, kdy o své výhře rozhodli až obratem ve druhém poločase. Průběh nedělního vzájemného zápasu tak mj. potvrdil obecnou statistiku letošní prvoligové sezóny, že se střetl tým s nejlepší bilancí v prvních poločasech (Chodov) a suverénní lídr úspěšnosti v poločasech druhých (Nové Veselí). Pražané v prvních poločasech sice Nové Veselí v této sezóně přehráli poměrem 14:13 a 17:14, ze zisku všech čtyř bodů se ale nakonec radoval právě díky převaze ve druhých půlích Sokol, který má na čele tabulky náskok tří bodů na Strakonice.

Branku Sokola Nové Veselí hájil opět extraligou ostřílený Vít Schams. Foto: Facebook TJ JM Chodov

Jihočeši si o víkendu poradili s posledním Přerovem. Úzký a beznadějně poslední kádr Hanáků tradičně vzdoroval pouze v prvním poločase, po přestávce už náskok Strakonic narůstal. Pokud jsme výše hovořili o pozitivní bilanci Nového Veselí ve druhých poločasech, pak to vyjádřeno na skóre znamená, že Nové Veselí vsítilo 215 a obdrželo pouze 158 branek - pro porovnání Sokol Přerov inkasoval hned o 119 branek více a neudržel ani jedno ze tří poločasových vedení v sezóně. Stále tak zůstává beznadějně poslední, po víkendu už navíc o devět bodů - důležité duely totiž o víkendu zvládly jak Olomouc, tak Ostrava (oba celky měly po 12 kolech 7 bodů). Již potřetí v řadě a počtvrté z pěti posledních zápasů tratil Starý Plzenec, který doma nestačil na Bystřici pod Hostýnem. Bystřice ve vyrovnaném, bojovném a na branky skoupém duelu zvítězila 20:21 (10:10) a dostala se tak do bodového kontaktu nejen se Západočechy, ale i s Náchodem, který doma remizoval se záložním celkem extraligové Plzně. Právě náchodské házenkáře přivítá Bystřice za týden v domácím prostředí.

1. liga mužů 2015/16 - Výsledky 13. kola
Náchod - Plzeň "B" 23:23 (11:7)
Strakonice - Přerov 36:27 (19:16)
Starý Plzenec - Bystřice pod Hostýnem 20:21 (10:10)
Chodov - Nové Veselí 28:31 (17:14)
Olomouc - Jičín "B" 30:23 (17:9)
Ostrava - Dvůr Králové nad Labem 30:21 (16:11)

Nezvykle roztažené je čelo tabulky střelců, kterému se 117 zásahy vévodí stále Michal Hradil z Přerova. Po drobných krůčkách ho stahuje David Melichar z Veselí, který na něj ztrácí 9 branek, o dalších 12 branek zpět je strakonický David Zbíral a čtvrtý Zděněk Danielka ztrácí 13 branek na Zbírala. Na druhou stranu má náskok osmi zásahů na duo Zourek (Nové Veselí) – Pich (Náchod). Pátého nejlepšího střelce ligy tak od Hradila dělí celých 42 branek!