27.5.2014 otevřeno: 2737 x

Česko-slovenský pohár mladšího dorostu v české režii

Zubří a Karviná opanovaly klání nejlepších českých a slovenských celků v kategorii mladších dorostenců. Karviná zvládla roli hostitele skvěle, Zubří pak potvrdilo oprávněnost zisku zlata z české 1. ligy a slavilo další úspěch.

Bezproblémová organizace a dominance českých týmů byly určujícími znaky premiéry Česko-slovenského poháru mladších dorostenců na českém území. Turnaj, který hostila ve dnech 24. až 25. května Karviná se z českého pohledu vydařil. Nejvyšší příčku nakonec obsadilo mistrovské Zubří, které tak navázalo na předchozí oslavy už nečekaného zlata. Karviná, která v české 1. lize přišla o titul až v posledním kole díky zaváhání proti Novému Veselí obsadila celkovou druhou příčku, až s bronzem se musel smířit slovenský mistr z Bratislavy. Stejně jako v kategorii staršího dorostu obsadily čtvrtou příčku Topolčany.

Karvinští mladíci v nedělním zápase doslova rozdrtily Topolčany a potvrdili své celkové druhé místo v turnaji. V dobré náladě pak byli dekorováni stříbrnými medailemi za umístění v 1. lize, v níž sahali po titulu. Foto: I. Dudek.

Turnaj odstartoval zápasem Zubří s Topolčany, které suverénně zvládl český mistr a po výhře o sedmnáct branek si připsal dva body do tabulky. Topolčany držely krok pouze úvodních pět minut do stavu 3:3, pak už se český mistr rozehrál, v poločase vedl o jedenáct branek a dvěma zásahy v poslední minutě zápasu dosáhl i „čtyřicítky“. Následné klání slovenských mistrů z Bratislavy a domácí Karviné bylo vyrovnanější a rozhodla v něm pasáž mezi 8. a 20. minutou, ve které hosté neskórovali. Baník si až do závěru udržoval několikabrankový náskok a zvítězil 22:17. Bratislava si spravila chuť v následném slovenském souboji, v němž se sice Topolčany držely celý první poločas a ještě ve 30. minutě vedly 16:15, ale následně ŠKP jasně dominoval - v 50. minutě vedl už o jedenáct branek a stejným rozdílem také zápas skončil (27:38). Vrcholem turnaje tak byl souboj Karviné se Zubřím, v němž ani napotřetí v letošní sezóně Baník na Valachy recept nenašel. I tentokrát se vyrovnaný duel zlomil po přestávce, kdysi čtyřbrankovou šňůrou Zubří vypracovalo vedení 15:11 a náskok zaslouženě uhájilo.

Česko-slovenský pohár 2014 - Mladší dorostenci - program
datum čas utkání místo výsledek
sobota 24. května 9.00 hod. Zubří - Topolčany Karviná 40:23 (20:9)
sobota 24. května 11.00 hod. Karviná - Bratislava Karviná 22:17 (10:6)
sobota 24. května 17.00 hod. Topolčany - Bratislava Karviná 27:38 (16:16)
sobota 24. května 19.00 hod. Zubří - Karviná Karviná 24:19 (11:11)
neděle 25. května 9.00 hod. Karviná - Topolčany Karviná 39:12 (21:3)
neděle 25. května 11.00 hod. Bratislava - Zubří Karviná 19:24 (7:12)

O zisk poháru mohl Valachy v nedělním zápase připravit ŠKP, ale tým ze slovenského hlavního města v souboji mistrů na Zubří nestačil. Zubřané v této kategorii navázali na loňský primát Plzně. Celý zápasový program pak zakončil debakl Topolčan, které jinak výteční hostitelé z Karviné nešetřili a po vítězství 39:12 potvrdili svou konečnou druhou příčku. Nejlepším hráčem turnaje byl vyhlášen zuberský František Nesvadba, jeho spoluhráč Ondřej Vavrys opanoval pořadí střelců. Mezi gólmany se ocenění dočkal Petr Mokroš z Karviné.