1.3.2014 otevřeno: 3106 x

Rýsuje se konečná tabulka základní části

V sobotu večer bylo odehráno téměř kompletní poslední kolo nejvyšší mužské soutěže. Hrálo se o hodně – o místa v šestičlenném startovním poli pro boje o medaile. A boje byly opravdu líté! Řada ze soubojů skončila nejtěsnějším možným rozdílem, někde se body dokonce dělily. Kdo nakonec proklouzl do horní šestky?

Triglav pojišťovna extraliga – 22. kolo

Základní část Triglav pojišťovna extraligy je v této sezóně maximálně vyrovnaná a šestice celků bojovala do posledního kola o účast v boji o medaile. Všechna sobotní utkání byla maximálně vyrovnaná. Jičín vítězstvím nad Zubřím svoje místo v horní šestce potvrdil, sedmadvacet bodů, které má na svém kontě po remíze v Karviné, bude stačit na účast v horní šestce i Hranicím. Zvítězila sice i Dukla, o konečném obsazení horní šestky ale rozhodne až nedělní zápas ve Frýdku.

Kopřivnice – Zlín 31:32 (16:18)
Házenkáři Kopřivnice a Zubří už byli před zápasem „odsouzení“ k účasti v bojích o záchranu, ovšem i tak bylo o co hrát – o body do nadstavby, které by se klidně mohly stát rozhodujícími v konečném zúčtování sestupových pozic. Zlín měl v Kopřivnici navrch od 6. minuty zápasu a postupně si vypracoval čtyřbrankové vedení (7:11). Kopřivnice se zásluhou Bajgara dotáhla na rozdíl gólu (10:11), před přestávkou se Zlín opět utrhl na rozdíl pěti tref, i tak se ještě do poločasu Kopřivnice znovu dotáhla na dvoubrankový rozdíl 16:18. Druhá půle byla opět vyrovnaná. Bratři Gřesové, Reček a Ondřej Meca šlapali na paty Zlínu taženému Plškem, Polozem a Aspiridisem. Ještě pět minut před přestávkou vedli házenkáři Zlína o pět (26:31), nakonec se ale ještě o body museli Zlíňané bát. Šnůrou čtyř gólů se totiž Kopřivnice dotáhla na rozdíl branky, vítězný dvaatřicátý gól ale nakonec padl do sítě Kopřivnice z ruky Poloze a Zlín slavil nejtěsnější vítězství.

Nejlepší střelci Kopřivnice: Gřes 5/3, Meca O. 4, Bajgar 4, Reček 4
Nejlepší střelci Zlína: Plšek 10, Aspiridis 7/1, Poloz 5
Sedmimetrové hody: 4/3 – 1/1, vyloučení: 1 - 3, rozhodčí: Kavulič, Skružný, diváků: 260

Dukla – Přerov 29:26 (15:9)
Ve srovnání s výše uvedeným utkáním byl souboj v Praze soubojem „o všechno“. Přerov mohl jenom získat, ovšem Dukla ještě neměla své jisté a nemohla si dovolit klopýtnutí, pokud chtěla promlouvat do rozdělování cenných kovů. Pražané byli před zápasem jasným favoritem, svou úlohu zvládli sehrát dobře a vybojovali dva důležité body pro konečné zúčtování základní části. Vědomi si důležitosti zápasu vedli už v 10. minutě Dukelští 7:2 a sedm minut před přestávkou po tříbrankové šňůře to bylo už 13:5. O přestávce dělilo oba týmy šest tref, přičemž nejvýraznější měrou se na tom podílel Sviták, Kastner a úspěšný exekutor sedmimetrových hodů Rams. Přerov ale mocně vzdoroval. Veřmiřovský, Hradil, Frančík a Kopal sveřepě odpovídali na dukelské střely a ve 48. minutě vyrovnali Hanáci na 22:22 a sedm minut před koncem šel Přerov dokonce do vedení (23:24). Dukla ale zvládla poslední pětiminutovku, kterou vyhrála poměrem 5:1 a po vítězství 29:26 slavila dva body.

Nejlepší střelci Dukly: Kotrč 8, Šůstek 5, Mráz 4/1
Nejlepší střelci Přerova: Veřmiřovský 8/1, Frančík 5, Hradil 4/1
Sedmimetrové hody: 4/3 – 2/2, vyloučení: 6 (ČK Polášek) - 5, rozhodčí: Kozler, Vaník, diváků: 180

Karviná – Hranice 26:26 (14:15)
Bezprostřední souboj o horní šestku předvedli v „utkání roku“, jak byl tento zápas karvinské veřejnosti prezentován, házenkáři Hranic a rozjeté Karviné. Baník se veze na vítězné vlně, a tak bylo jasné, že to Cementáři rozhodně nebudou mít v Karviné jednoduché. Přetahovaná o každý míč, maximální vyrovnanost. To nakonec charakterizovalo souboj mezi Karvinou a Hranicemi. Žádný ze soupeřů se neurval soupeři víc, než na rozdíl dvou gólů a oba celky se během zápasu střídaly ve vedení. Mlotek, Vančo a Chudoba plnili síť Hranic, Galus, Konšel, Čadra a Stržínek sypali střely do sítě Karviné se stejnou kadencí. O krok blíže měli k dvoubodovému zisku před koncem Karvinští (26:25), vyrovnávací branku a jeden bod nakonec zachránil Hranicím proměněnou sedmičkou Galus.

Nejlepší střelci Karviné: Mlotek 8, Vančo 5, Chudoba 4/3
Nejlepší střelci Hranic: Galus 7/4, Konšel 7, Stržínek 5
Sedmimetrové hody: 8/5 – 4/4, vyloučení: 3 - 7, rozhodčí: Bečička, Horák, diváků: 989

Radost Hranických, kteří si bodem z Karviné pojistili účast v nadstavbové části lepší šestky...

... a zklamání karvinských hráčů, kterým bod za remízu nakonec na lepší šestku asi stačit nebude.

Jičín – Zubří 23:22 (11:10)
Valachům se letošní sezóna vůbec nevyvedla, ovšem i tak dokázali být Zubřané nevypočitatelní, a tak přestože byli házenkáři Jičína před zápasem papírovými favority, rozhodně nesměli Zubří podcenit. O body z tohoto utkání se museli nakonec Východočeši bát až do konce. Domácí vstoupili do utkání proti devátému celku tabulky poměrně dobře, nejprve si vypracovali vedení 3:1, které v dalších minutách úvodního poločasu navýšili až na rozdíl pěti branek 10:5. Závěr první třicetiminutovky ale Jičínští nezvládli, vlastními technickými chybami a malým důrazem v obraně umožnili Zuberským vrátit se zpět do zápasu a ti toho využili ke korekci na poločasových 11:10. Ve druhé půli drama vrcholilo. Hosté se v šesté minutě ujali poprvé vedení 13:14. V poslední čtvrtině zápasu domácí znovu otočili a drželi nejtěsnější náskok. Dvě minuty před koncem srovnal hostující Přikryl na 22:22, definitivní tečku však napsal nejlepší střelec domácích Kvasnička, jenž svým šestým přesným zásahem stanovil na konečných 23:22.

Nejlepší střelci Jičína: Kvasnička 6, Král 4/1, Naimann 4
Nejlepší střelci Zubří: Trifunovič 8/1, Šlachta 3, Přikryl 2, Mičkal 2, Bechný 2, Václav 2
Sedmimetrové hody: 3/2 – 1/1, vyloučení: 1 – 5 (ČK Trifunovič), rozhodčí: Bubeníček, Kosmák, diváků: 600

Brno – Plzeň 21:20 (10:11)
V moravské metropoli se o svou šanci na postup poprali Královopolští s jedním z jasných účastníků horní šestky – Plzní. Právě v Brně viděli diváci nejméně branek, ovšem stejně napínavou podívanou jako v ostatních extraligových halách. Nejvyšší rozdíl mezi soupeři byl ve 27. minutě, kdy dělily soupeře tři branky (9:6). Už o přestávce to ale bylo jen o gól a maximálně vyrovnané skóre se pak tahalo až do poslední minuty zápasu. Už už to vypadalo na křížek, když na 20:20 vyrovnával plzeňský Loskot, v poslední minutě ale jednadvacátou brankou přesypal oba body na stranu Královopolských jejich nejlepší střelec Hajčman.

Nejlepší střelci Brna: Hajčman 7/2, Hubáček 6, , Hanták 2, Dostalík 2, Musil 2
Nejlepší střelci Plzně: Petrovský 5, Škvařil J. 3, Vinkelhofer 3, Linhart 3
Sedmimetrové hody: 4/2 – 1/1, vyloučení: 2 - 2, rozhodčí: Pavlát, Točík, diváků: 550