14.12.2013 otevřeno: 2536 x

Na třetí příčce přezimuje Jičín, v dramatickém duelu na Valašsku nestačilo Zubří na Zlín

Kolo plné dramatických soubojů a vyrovnaných i překvapivých výsledků uzavřelo letošní extraligový rok. Jak vypadaly poslední extraligové souboje roku 2013?

Triglav pojišťovna extraliga – 16. kolo

Hranice – Lovosice 27:26 (15:17)
Nejtěsnějším možným rozdílem podlehli v sobotu odpoledne v posledním extraligovém utkání tohoto roku házenkáři Lovosic v souboji s Cementáři z Hranic. Přitom v prvním poločasem diktovali vývoj utkání právě Lovci, kteří ve 22. minutě vedli dokonce šestibrankovým rozdílem (7:13) nad házenkáři Hranic, když střelecky vynikali Jonáš s Mikem a Hesem. Už na konci prvního poločasu ale začali domácí házenkáři vysoké manko stahovat a do kabin si Severočeši nesli už jen dvoubrankové vedení. Úvod druhé půle zvládli naopak výrazně lépe házenkáři Cementu, kteří ve 45. minutě vyrovnali na 21:21. Z toho se ještě Lovosice otřepaly a znovu se vrátily do vedení, nepodařilo se jim ale soupeři dostatečně odskočit, a tak se pět minut před koncem Hranice nejen dotáhly, ale dokonce převzaly vedení 27:25. Hostujícím házenkářům se i přes obrovskou snahu v poslední pětiminutovce podařilo vsítit jediný gól, a tak nakonec díky nezvládnutému závěru zaostali za soupeřem o pouhou branku a z Hranic odjeli bez bodů, čímž umožnily Plzni vytvořit si na čele tabulky příjemný náskok.

Nejlepší střelci Hranic: Tůma 10, Rachač 6, Šíra 4
Nejlepší střelci Lovosic: Jonáš 8/1, Hes 6, Landa 5
Sedmimetrové hody: 1/1 – 3/1, vyloučení: 4 - 5, rozhodčí: Horáček, Novotný, diváků: 280

Plzeň sesadila Lovosice z čela tabulky už v úterním zápase a dnes vedení v soutěži potrvdila.

Foto Hynek Sladký

Dukla – Frýdek-Místek 36:26 (21:11)
Na domácím hřišti v pražské Ruzyni je to úplně jiná Dukla než na palubovkách soupeřů. A na vlastní kůži to pocítili i házenkáři Frýdku, jejichž fantasticky rozjetou mašinu Pražané nepřibrzdili, ale doslova smykem odstavili z kolejí. Už vstup do utkání byl v podání Dukly raketový – po deseti minutách zápasu vedli domácí 9:2, v 17. minutě rozdílem deseti gólů 15:5. Frýdečtí se nestačili ani rozkoukat a byl tady poločas a s ním přestávkové skóre 21:11. Druhá půle už pak byla zcela vyrovnaná, a tak o výsledku zápasu rozhodly právě úvodní minuty. Frýdku se nepodařilo desetibrankovou ztrátu za celou druhou třicetiminutovku výrazněji zkorigovat i přes snahu ostrostřelců Dyby a Petrovského, kteří nastříleli dohromady sedmnáct z šestadvaceti frýdeckých tref. Zápas tak skončil více než jednoznačnou výhrou Dukly, která se tak elegantně vyhoupla zpátky mezi nejlepších šest.

Nejlepší střelci Dukly: Kotrč 9, Piskač 7, Polášek 5
Nejlepší střelci Frýdku: Dyba 9, Petrovský 7/5, Kichner 4/1
Sedmimetrové hody: 2/2 – 9/6, vyloučení: 7 - 3, rozhodčí: Válek, Opava, diváků: 120

Zubří – Zlín 24:25 (11:10)
Toto bylo opravdu prestižní střetnutí pro mnoho jeho aktérů. Za všešchny jmenujme například skutečnost, že nynější trenér Zlína Andrej Titkov byl dlouhá léta tvůrcem obranné hry Zubří a že dres Zlína dneska pod jeho vedením obléká například exZubřan Pernica. K tomu musíme připočíst pekelnou atmosféru zuberské haly a fakt, že oba celky před utkáním měly na kontě shodně deset bodů, a vyjde nám dramatické a bojovné utkání, v němž chtěly na body stejně dosáhnout obě strany. Zápas byl absolutně vyrovnaný od prvních minut až do úplného závěru, žádný z týmů se nedokázal soupeři vzdálit víc, než na rozdíl dvou branek. Do tříbrankového vedení 22:25 se dostali až házenkáři Zlína na začátku poslední minuty po trefách Plška s Aspiridisem a právě to rozhodlo. I když v poslední minutě se Zubří ještě vyhecovalo a zabojovalo alespoň o bod, vyrovnat už se Valachům nepodařilo. Soupeři podlehli nejtěsnějším možným rozdílem a s letošním rokem se tak rozloučili prohrou a poklesem na 10. místo.

Nejlepší střelci Zubří: Bechný 5/3, Horut 4, Trifunovič 3, Mičkal 3, Zahradníček 3
Nejlepší střelci Zlína: Aspiridis 6, Kafka 5, Plšek 5
Sedmimetrové hody: 4/3 – 1/0, vyloučení: 6 - 3, rozhodčí: Králíček, Letev, diváků: 600

Plzeň – Přerov 35:19 (18:10)
Absolutně jednoznačně se naproti tomu vyvíjelo utkání v Plzni, kde místní házenkáři přivítali tým Přerova. O vítězi zápasu rozhodly v podstatě poslední tři minuty prvního poločasu, do té doby drželi Hanáci s Plzní alespoň trochu krok (13:10). Těsně před přestávkou ale během tří minut nasypali domácí házenkáři do přerovské sítě pět tref v řadě a poločasové skóre tak uzavřeli na stavu 18:10. Na začátku druhého poločasu své vedení navýšili dokonce na třináct branek, ovšem zpečetili ho opět zcela zdrcujícím finišem i v závěru druhé třicetiminutovky, kdy během závěrečných čtyř minut nasázeli do branky hostů další pětibrankovou sérií, vyprovodili tak Přerov domů s náloží šestnácti gólů 35:19 a potvrdili svou pozici na čele tabulky Triglav pojišťovna extraligy.

Nejlepší střelci Plzně: Horký 6, Tonar 5/1, Blecha 4, Linhart 4, Šindelář 4
Nejlepší střelci Přerova: Frančík 5/1, Kozlovský 5, Hradil 2, Mužík 2
Sedmimetrové hody: 3/2 – 5/2, vyloučení: 5 - 1, rozhodčí: Větrovský, Zych, diváků: 280

Já budu výš! Ne, já!

Kopřivnice – Karviná 30:34 (17:19)
Brankové hody a poměrně vyrovnané utkání sledovaly tři stovky diváků v Kopřivnici. Regionální derby sem přijela odehrát Karviná a proti přesvědčivému výkonu ve středečním kole nebyli Karvinští v souboji s Kopřivnicí tak úplně suverénní. I tak si ale bezpečně pohlídali vítězství. Domácí drželi taktovku utkání v rukou do 22. minuty a stavu 15:12. Potom se Kopřivničtí kanonýři pod zvýšeným tlakem hostujícího týmu na osm minut odmlčeli a Karviná otočila utkání ve svůj prospěch. Šestibrankovou šňůrou se ujala vedení (15:18) a do kabin si nesli její hráči dvoubrankový náskok. Druhý poločas byl dlouho zcela vyrovnaný, ve 42. minutě se na krátko chopili vedení 24:23 opět domácí, Baník ale další čtyřbrankovou sadou skóre znovu otočil a pak už si vedení hlídal. Vančo, Chudoba, Mlotek a Sliwka, tedy základní palebná síla Karviné byla dnes střelecky opravdu při chuti, Bajgar, Meca a Hojník s nimi ale statečně drželi krok. Pět minut před koncem se sice Kopřivnice zase dotáhla na rozdíl branky (30:31), ambiciózní hostující celek ale třemi rychlými trefami zpečetil své vítězství a domů odjel se dvěma body.

Nejlepší střelci Kopřivnice: Meca 7, Bajgar 7, Hojník 7/2
Nejlepší střelci Karviné: Mlotek 8/1, Vančo 7, Chudoba 7, Sliwka 7
Sedmimetrové hody: 2/2 – 2/2, vyloučení: 3 - 7, rozhodčí: Bubeníček, Kosmák, diváků: 320

Jičín – Brno 26:24 (13:12)
V posledním extraligovém duelu tohoto roku přivítali házenkáři Jičína doma tým Králova Pole. Jednalo se o souboj dvou velkých konkurentů v boji o konečný postup do elitní šestice týmů, a tak body ze vzájemného měření byly důležité. Od prvních minut si domácí, stále oslabeni o svého nejlepšího střelce Vocáska, udržovali mírné vedení. Zkušený moravský celek ale dlouho nepřipustil výraznější odstup. Ke konci první půle se domácí přeci jen svému soupeři odpoutali na 11:8. Lacinými chybami ale umožnili Brňanům vyrovnat na 12:12, aby v poslední minutě prvního poločasu upravil na 13:12 Rychna. Do druhé půle vlétli domácí jako vítr a rychle si vypracovali nejvyšší brankový rozdíl (17:13). Opakovala se ale situace z prvního dějství, kdy Jičínští poměrně snadno o vedení přišli, a v polovině druhé třicetiminutovky bylo srovnáno na 20:20. Sedmi brakami se například v brněnských barvách blýskl Hanták. Poslední čtvrthodinu duelu zvládli přeci jen o malinko lépe domácí, kteří se nakonec radovali z vydřeného vítězství 26:24. S rokem, který jim přinesl historický triumf v podobě zisku mistrovského titulu i se svými věrnými fanoušky, se tak Jičínští rozloučili vítězstvím, díky němuž přezimují na třetí příčce.

Nejlepší střelci Jičína: Drbohlav 6, Krahulec 4, Čurda 4
Nejlepší střelci Brna: Hanták 7, Hajčman 5, Dostalík 3, Mičola 3, Kubis 3/2
Sedmimetrové hody: 1/0 – 4/2, vyloučení: 1 - 1, rozhodčí: Hanák, Novák, diváků: 618