Sportnect turnaje - vysledkový servis zdarma
TV COM

Další odkazy

Fotogalerie Archiv

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
25.6.2013 otevřeno: 3346 x

ZOOM: Slovenská extraliga 2012/13

Uplynulý ročník nejvyšší házenkářské soutěže našich východních sousedů očima českého reprezentanta Ondřeje Zdráhaly.


 

Uplynulý soutěžní ročník ještě ve větší míře přinesl angažmá českých hráčů ve slovenských klubech, navíc poprvé v historii se profesionálního angažmá na Slovensku dočkala i česká házenkářka, konkrétně legendární gólmanka Lenka Černá, která v průběhu podzimu začala hájit branku Michalovců. Věnovat se však budeme tamní nejvyšší soutěži házenkářů, kterou opět opanoval Tatran Prešov. Těsně pod stupni vítězů zůstala Považská Bystrica, jejíž MŠK táhla v sezóně kvalitními výkony střední spojka širšího kádru české reprezentace, Ondřej Zdráhala.

 

 

          *                       *                      *                      *                      *                      *

 

Základní část se hrála čtyřkolově a při účasti devíti celků vlastně ani jiná možnost nebyla. Hrát proti stejným soupeřům bylo na jednu stranu trochu stereotypní, na stranu druhou bylo s menším počtem týmů logicky spjato více kvalitních zápasů. Vyvrcholení měla sezóna v turnaji „Final 4“ a podle mého názoru to nebylo úplně šťastné řešení. Spíše by měla rozhodovat dlouhodobá výkonnost a ne momentální forma v jednom víkendu. Pro tým jako MŠK Považská Bystrica to ale pochopitelně byla možnost jak překvapit, a třeba i v nejdůležitějším zápase sezóny porazit, dlouhodobě suverénní Prešov.

 

 

Na klubové úrovni působil Ondřej Zdráhala v uplynulé sezóně na Slovensku, v lednu bojoval v českých národních barvách mj. i proti Slovensku na Novorčním poháru. Foto: B. Rada.

 

 

Final 4 mělo být magnetem pro diváky, ale nezdálo se mi, že přitáhlo k házené více lidí. Místem konání byl však Prešov a hrát v hale Tatranu je skutečně zážitek. V semifinále jsme změřili síly s domácími, takže na šance na postup do finále byly malé. Ale jak už jsem říkal, takovýto herní systém není zrovna spravedlivý a nám se mohlo povést Tatran zdolat a výsledky celé sezóny v jediném utkání postavit na hlavu. V jediném zápase je možné skutečně cokoliv. To se ostatně potvrdilo právě i v tomto semifinále, kdy jsme byli Prešovu velice důstojnými soupeři, domácí hráli prakticky stále se základní sestavou, neměli nic jistého a nakonec zvítězili o čtyři branky. My jsme tedy byli senzaci skutečně blízko, ale nedokázali ji plně realizovat.

 

 

Slovenská extraliga 2012/2013 - dlouhodobá část
  tým z v r p body skóre
1. Tatran Prešov 32 27 3 2 57 1175:857
2. HC Sporta Hlohovec 32 25 1 6 51 1002:812
3. HC winland Michalovce 32 20 0 12 40 976:911
4. MŠK Považská Bystrica 32 16 3 13 35 897:876
5. HK Topľčany 32 14 4 14 32 872:891
6. ŠKP Bratislava 32 15 1 16 31 859:903
7. HC Štart Nové Zámky 32 11 3 18 25 889:967
8. Slovan Modra 32 4 1 27 9 731:995
9. 1. MHK Košice 32 4 0 28 8 820:1009

 

 

 

osobně jsem na Final 4 nezajížděl v optimálním rozpoložení. V zápase proti Hlohovci jsem se zranil a před Final 4 jsem dva týdny netrénoval. Překvapil jsem sebe samotného, že jsem dokázal odehrát proti Prešovu výtečný zápas, ve kterém jsem zaznamenal 16 branek. Bohužel o třetí místo jsme se už s Michalovcemi nepomohli popasovat, protože o bronzových medailích rozhodovalo lepší umístění v dlouhodobé části. Bronz tak získal HC winland, který ale téměř vzápětí oznámil ukončení činnosti.

 

 

K rozhodnutí HC winland Michalovce nepřihlásit se do dalšího ročníku nejvyšší soutěže více ZDE

 

 

Titul získal opět Tatran a potvrdil své výjimečné postavení na Slovensku. Prešov je velký klub a to nejen s ohledem na Slovensko nebo bývalé Československo. Tatran už je prostě a jednoduše evropským klubem, kterému ale stále ještě krůček chybí k proniknutí do skutečné evropské špičky. Ale kvalitu má skutečně solidní, pokud bych si měl troufnout odhadnout na základě svých zkušeností, tak by patřil při určité stabilizaci výkonů do horní poloviny bundesligové tabulky. Myslím tím tabulku první bundesligy. Ve slovenské lize nemá konkurenci, ale hrát s ním o výhru je rozhodně možné. I považskobystrický MŠK s Tatranem letos odehrál slušné zápasy, doma jsme jednou vyválčili remízu, i v Prešově jsme zažili, jaké je to vést ještě patnáct minut před koncem. Ale aktuální myslím platí, že s ním lze vyhrát, ale není v silách žádného slovenského klubu nad ním vyhrávat.

 

Final 4 - výsledky
fáze utkání výsledek
semifinále Tatran Prešov - MŠK Považská Bystrica 37:33 (22:16)
semifinále HC Sporta Hlohovec - HC winland Michalovce 33:21 (16:10)
finále Tatran Prešov - HC Sporta Hlohovec 33:29 (18:15)

 

 

Už jsem za posledních deset let ve vrcholové házené poznal řadu soutěží, takže mohu porovnávat. Bohužel musím konstatovat, že mi v porovnání s českou extraligou přijde ta slovenská určitě kvalitnější. Je to odraz toho, že jsou ve většině slovenských týmů schopní zaplatit hráče tak, že už nemusí k házené pracovat. Takové podmínky jsou aktuálně v Čechách trochu utopií. Navíc na Slovensku jsou dva kluby, které se ještě vymykají, a které fungují na skutečně vysoké profesionální úrovni, myslím tím Tatran Prešov a Sportu Hlohovec. Tatran bych zařadil svým fungováním do první německé ligy, Hlohovec by byl na pomezí nejvyšší a druhé nejvyšší německé soutěže. Potom jsou na Slovensku další tři až čtyři týmy, které by patřily do horní poloviny tabulky druhé bundesligy. A právě úroveň druhé bundesligy podle mě odpovídá i úrovni norské ligy, kterou jsem si také zahrál.

 

 

 

Byl to pro mne osobně zajímavý rok, ale jsem rád, že od nové sezóny mířím do druhobundesligového ASV Hamm Westfalen, kde jsem podepsal dvouletou smlouvu. Příští rok bude na Slovensku opět jasným favoritem Tatran Prešov a na paty se mu bude snažit dýchat Hlohovec, který na příští sezónu dost posílil. Mám za to, že za touto dvojící budou o pozici třetího slovenského týmu bojovat MŠK Považská Bystrica a Topolčany, to bude v příštím roce silná čtyřka, alepsoň se mi to tak jeví i vzhledem k informacím o finanční situaci některých dalších klubů. Tak to vidím já.

 

 

 

 

          *                       *                      *                      *                      *                      *

 

 

ZOOMoval...

 

 

Ondřej Zdráhala (*1983)


Rodák z Hranic, který se o první prosazení do tehdejší nejvyšší tuzemské soutěže, česko-slovenské HIL, snažil ve Frýdku-Místku. V jeho dresu se však neprobojoval do užšího kádru. Šanci dostal paradoxně v dresu Karviné, kde sbíral zkušenosti také v Lize mistrů. Po postupném omlazení kádru Karviné se stal jednou z vůdčích osobností Baníku, který dominoval obnovené české extralize. V roce 2007 z ní odešel na první německé angažmá do bundesligového Grosswallstadtu, kde působil dvě sezóny (už předtím ukončil svá vysokoškolská studia na pedagogické fakultě). V reprezentaci se o rok později nesmazatelně podepsal pod legendární výhru nad čerstvými olympijskými šampióny z Francie. Následovala čtyři jednosezónní angažmá – postupně v norském Bodø, dánském Tønderu, německém DHC Rheinland a poslední v MŠK Považská Bystrica. Pro příští dva roky se upsal ASV Hamm Westfalen, který aktuálně působí v druhé bundeslize.