Sportnect turnaje - vysledkový servis zdarma
TV COM

Další odkazy

Fotogalerie Archiv

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
16.1.2013 otevřeno: 3387 x

Ohlédnutí za extraligovým podzimem II.

V souhrnu dění v podzimní části Tipgames extraligy pokračujeme přehledem zaměřeným na individuální výkony hráčů, z nichž někteří opouští v aktuálním přestupovém termínu českou nejvyšší soutěž.

 

Již za sedm kol se peloton účastníků TGE 2012/13 rozdělí na dvě nadstavbové skupiny. Jak vypadal extraligový podzim s ohledem na individuální výkony a statistiky? Právě statistiky dokládají, že nejpozoruhodnější výkony v Tipgames extralize předvádějí křídla, mladé naděje a brankáři, kteří se v procentuální úspěšnosti zákroků pohybují skutečně nad standardními hodnotami. Podzim letošního ročníku tuzemské nejvyšší soutěže také potvrdil stálý trend jejího omlazování, což na jednu stranu přináší cenné zkušenosti pro mládežnické reprezentanty, na stranu druhou se projevuje citelná absence většího počtu kvalitních hráčů střední generace.

 

 

Jurkův podzim aneb křídla ozdobou TGE 2012/13

 

 

Extraliga nesla v posledních dvou letech jméno jiného partnera, ale spojovala ji osoba nejlepšího hráče a střelce. Lovosický křídelník Jiří Motl i v letošním roce ukazuje své kvality na domácích palubovkách a také v reprezentačním dresu se velice obstojně vypořádal s novou rolí prvního českého levého křídla. V podzimní části soutěže Motla ale zastínilo pravé křídlo Zubří, Miroslav Jurka. 

 

 

Jiří Motl

Miroslav Jurka

(1984) (1987)
  g./záp.    g./záp. 
TGE 2011/12                                          212/31 TGE 2011/12                                    128/28
TGE 2012/13   

 78/13

TGE 2012/13                               107/13
Reprezentace ČR 2012/13                                       31/8 Reprezentace ČR 2012/13    10/8

 

 

Jurka se stal tahounem oslabeného Zubří od prvního kola, ve kterém excelentním výkonem zlomil odpor Kopřivnice, a v podzimní části zaznamenal jako jediný extraligový hráč více než stovku vstřelených branek. Svou dobrou formu, stejně jako úroveň extraligových křídel, potvrdil následně i v reprezentačním dresu. Soupeře v TGE 2012/13 svými výkony přinutil často k praktikování málo vídané osobní obrany na křídlo, přes kterou se ale dokázal i nadále prosazovat. Střelecký výpadek zaznamenal až těsně před Vánoci, kdy při debaklu Zubří v Hranicích vsítil pouhé dvě branky. Výrazným způsobem se podepsal pod dominanci Valachů ve statistice branek vstřelených z rychlých útoků, když sám dosáhl většího počtu takto dosažených gólů než celé týmy Frýdku-Místku nebo Přerova.

 

 

TGE 2012/13 - Nejvíce branek z rychlých útoků
(po podzimní části)
  hráč tým branky
1. Miroslav Jurka Zubří 46
2. Jiří Motl Lovosice 36
3. Milan Kotrč Dukla Praha 27
4. Radim Chudoba Karviná 18
5. David Kalous Frýdek-Místek 15
  Marek Vančo Karviná 15

 

 

 

Také Jurka ale nakonec kádr obhájce mistrovského titulu opustil, když v aktuálním přestupovém termínu zamířil do slovenského Hlohovce, který vede někdejší trenér české reprezentace Martin Lipták (souhrn změn v kádrech uskutečněných v zimním přestupovém termínu přineseme po 31. lednu). Křídelní hráče extraligových týmů lze ale označit nejen s ohledem na výkony Jurky či Motla jako ozdobu TGE 2012/13.

 

 

V dresu pražské Dukly se prezentoval výbornou hrou Milan Kotrč, který díky technickým i fyzickým parametrům dorůstá v hráče kvalitou vysoko přesahujícího úroveň české nejvyšší soutěže. Také Kotrč, nastupující po operaci třísel, obdržel pozvánku do národního mužstva a trenéry ani házenkářskou veřejnost svými výkony na Novoročním poháru 2013 rozhodně nezklamal. „Zápasy kluků jsem pozoroval a poslední dva zápasy turnaje se jim podařily. Milana jsem dosud neznal, ale velice mile mě překvapil a předváděl výborné výkony,“ chválí za premiérové výkony v reprezentačním A týmu dukelského mladíka Petr Štochl.

 

 

Milan Kotrč se po operaci třísel dostal do formy a během podzimu předvedl několik výjimečných házenkářských akcí.
Takto si ve 2. kole vychutnal Filipa Veverku technickou ranou, kterou vytáhl i při Novoročním turnaji proti Polsku.

 

 

 

Křídla ale hrají důležitou roli také ve hře ambiciózních Hranic a zkušený Tomáš Galus i dynamický Zdeněk Čadra jsou oporami Cementu, který útočí nejen na první „šestku“. Na opačném pólu tabulky zápasící Frýdek-Místek se může opřít o střeleckou potenci Tomáše Hese a branky z rukou jičínských Kvasničky, Krále i Krause pomáhají při zranění klíčových krajních spojek Východočechům rozprostřít tlak na Tomáše Babáka. Potěšitelnou zprávou ze západu Čech je pak návrat zraněných (případně s nemocí zápasících) talentů Petra Linharta a Petra Vinkelhöfera, které navíc doplňuje nebojácný mladík Blecha.

 

 

Zcela specifickou roli přejala křídla Baníku Karviná, Marek Vančo a Radim Chodoba. Ti na podzim hodně času strávili na pozicích „zaskakujících“ spojek, kde dokazovali svou komplexnost. Působení Chudoby na pravé spojce zároveň uvolnilo místo na pravém křídle pro juniorského reprezentanta Krahulce a před Vánoci dokonce pro dorosteneckého reprezentanta Paululíka. Kvalita křídel napříč extraligovými kluby je příslibem, že se i po odchodu Jurky bude na těchto postech rozhodně na co dívat!

 

 

Dozrávající klenoty na postu střední spojky

 

 

Do zahraničí už zamířil také aktuálně druhý nejlepší střelec TGE 2012/13, Roman Bečvář. Jeden ze synů slavných plzeňských otců (připomeňme dále bratry Škvařily, z další generace úspěšných Západočechů-házenkářů pak syny Michala Tonara nebo Adama Blechy) zamířil do Emporu Rostock, tedy týmu druhé německé bundesligy, který vede Rastislav Trtík. Bečvář udivoval sebevědomím, individuálními akcemi, přehledem ve hře a v porovnání s předešlými sezónami především stabilitou výkonů. V posledních osmi extraligových zápasech nastřílel hned šestkrát sedm branek, což je i jeho střelecký průměr z hlediska celé podzimní části soutěže!

 

 

Roman Bečvář táhl Plzeň celou podzimní část sezóny. Obstojí Plzeň na jaře  i bez svého tvůrce hry?
Foto: H. Sladký.

 

 

 

Svou šanci dostal Bečvář také v reprezentačním dresu, když se představil v obou kvalifikačních zápasech o EURO 2014 a také na Novoročním poháru 2013 v Brně a Hodoníně.  Bude zajímavé sledovat tento dozrávající klenot české házené při aklimatizaci v Rostocku, stejně jako pozorovat plzeňský klub, zda se ztrátou jednoho z ústředních hráčů vyrovná a jestli se udrží v čele (nebo alespoň na čelních pozicích) TGE 2012/13 také v druhé části sezóny. 

 

 

Minimálně srovnatelný respekt si u soupeřů vydobyla další nadějná střední spojka, Tomáš Babák z Jičína. Jeho pozice byla na podzim ztížená dlouhodobými zraněními krajních spojek, na které chtěl Jičín spoléhat, tedy juniorských reprezentantů Tomáše Zemana a Jana Vocáska. Ti po nadějném vstupu do sezóny nedohráli utkání 3. kola v Kopřivnici a od té doby na extraligových palubovkách chyběli. Ani zvýšený tlak obran soupeře Babákovi nezabránil ve vstřelení 93 branek, které znamenají pozici nejlepšího střelce mezi hráči, kteří budou k vidění také v jarní části TGE 2012/13. „Česká házená by potřebovala více Tomášů Babáků, jak po herní stránce, tak především z hlediska přístupu, tréninkové píle i skromnosti,“ chválí svého reprezentačního svěřence trenér české juniorky Pavel Farář.

 

 

Zajímavostí tabulky střelců je skutečnost, že v první desítce nefiguruje kromě Vojtěcha Petrovského žádná tradiční krajní spojka zakončující převážně ze střední a větší vzdálenosti (síla Tomáše Mičoly je především při hře jeden na jednoho a v průnicích na brankoviště)! Absence hráčů z dlouhodobě královského postu krajní spojky není náhodou a ukazuje na možnou Achillovu patu českých týmů i na styl, kterým se extraligové týmy prezentují. Z universálních spojek se do první desítky propracoval také přerovský Martin Kavka, který se zaskvěl především při jediném letošním vítězství svého klubu - Hranicím nasázel na počátku listopadu 16 branek!

 

 

TGE 2012/13 - Nejvíce branek (po podzimní části)
  hráč tým post branky
1. Miroslav Jurka Zubří PK 107
2. Roman Bečvář Plzeň SS 97
3. Tomáš Babák Jičín SS 93
4. Martin Kavka Přerov SS 88
5. Vojtěch Petrovský Karviná LS 85
6. Jiří Motl Lovosice LK 78
7. Milan Kotrč Dukla Praha LK 73
  Tomáš Mičola Brno PS 73
9. Michal Dostalík Brno PV 72
10. Tomáš Galus Hranice LK 71

 

 

  

Dominující mladí

 

 

Házenkářské soutěže mají z hlediska zapojení mladých hráčů zcela opačný problém, než jaký aktuálně řeší například ty tuzemské hokejové. V podzimní části TGE 2012/13 se ještě více potvrdilo, že počet mladých házenkářů je v seniorské soutěži vysoký a výrazně se v ní prosazují nejen juniorští čeští reprezentanti, ale už i ti dorostenečtí!

  

 

TGE 2012/13 - Bilance juniorských reprezentantů nastupujících od úvodu sezóny (po podzimní části)
 reprezentant klub TGE ročník  post  TGE2012/13
 Babák Tomáš HBC Ronal Jičín 1993  SS  13 záp./93 g.
 Blecha Jan Talent M.A.T. Plzeň 1993  LK  14 záp./28 g.
 Drbohlav Jiří HBC Ronal Jičín 1993  PV  13 záp./17 g.
 Gelnar Dominik HCB Karviná 1992  PV  14 záp./4 g.
 Kahánek Petr KH Kopřivnice 1993 PK  10 záp./8 g.
 Konšel Matěj HC Dukla Praha 1992  LS  13 záp./33 g.
 Krahulec David HCB Karviná 1992  PK  14 záp./33 g.
 Magrla Petr TJ Cement Hranice 1993 LS  13 záp./51 g.
 Mlotek Slavomír HCB Karviná 1992  SS   7 záp./37 g.
 Pyško Vít HCB Karviná 1992  G  14 záp./201 zákroků
 Petrovský Leoš Talent M.A.T. Plzeň  1993  PV  14 záp./27 g.
 Strýc Adam Talent M.A.T. Plzeň 1992  LS  14 záp./16 g.
 Syřínek Jan HC Dukla Praha  1992  PK   8 záp./14 g.
 Sýkora Miloslav HK A.S.A. Město Lovosice 1992  LK  12 záp./19 g.
 Užek Jan HCB Karviná 1993  PV   6 záp./1 g.
 Vocásek Jan HBC Ronal Jičín 1992  LS   3 záp./11 g.
 Zeman Tomáš HBC Ronal Jičín 1992  PS   3 záp./11 g.
 Žingor Marek KH Kopřivnice 1993  G  12 záp./59 zákroků

 

 

  

Z  dorosteneckých reprezentantů pravidelně nastupujících v TGE 2012/13 je na místě zmínit kobyliského odchovance Josefa Jonáše, který stále více prostoru dostává v dresu Lovosic, kam před sezónou zamířil, nebo kapitána českých dorostenců Václava Lukáše. Jeho výkony se nedaly přehlédnout už v podzimní části soutěže a po další vlně odchodů z kádru Zubří jeho význam pro hru Valachů ještě vzroste. Po četných odchodech vedle Zubří výrazně omladila kádr také Karviná. Méně masivní, zato dlouhodobější a koncepčnější, je nástup mladíků v Jičíně. Vedle zmiňovaných juniorských reprezentantů Babáka, Vocáska a Zemana dostával stále více příležitostí také mladý pivot Drbohlav. V Hranicích pak našli spolehlivého exekutora sedmimetrových hodů v dalším juniorském reprezentantu Petru Magrlovi, který na podzim zaznamenal v TGE 2012/13 úctyhodných 51 branek!

 

 

Talentovaný Tomáš Zeman pochází ze Strakonic, ale již několik sezón "zraje" ve východočeském Jičíně. Trenéru Aleši
Babákovi i reprezentačnímu týmu juniorů po zranění v Kopřivnici od září chyběl. Foto: A. Wipf.

 

 

 

 

Již během podzimu jsme několikrát připomínali situaci v Kopřivnici, kterou čeká na jaře velice napínavý boj o udržení v nejvyšší soutěži. V letošním ročníku ještě více příležitostí v seniorském týmu dostává generace Adama Rečka, který se přes svůj dorostenecký věk drží mezi dvaceti nejlepšími střelci TGE 2012/13 a omlazení je znát i na herním projevu týmu z pod Štramberské trúby. „Letos hraje Kopřivince jinak a určitě atraktivněji. Budeme si na ně muset dát pozor v extraligové odvetě na domácí půdě a těžké to bude mít i při čtvrtfinále poháru,“ říká s respektem Lukáš Rychna z Jičína, který brankou několik vteřin před koncem rozhodl duel Kopřivnice - Jičín v rámci 3. kola TGE 2012/13.

 

 

Rozsáhlé zdravotní problémy v kádru Dukly Praha donutily trenéra Pauzu ve větší míře zapojit do hry mladíky, z nichž nejvíce vyčníval kmenový hráč Litovle, Matěj Konšel. Dobře se uvedli ale také křídelníci Petružela se Syřínkem. „I po očekávaném návratu některých opor a posílení kádru nehrozí, že by mladíci, kteří odehráli podzim na vysoké úrovni, jaro proseděli. Chceme koncepčně zapracovat co nejvíce mladých hráčů do užší sestavy tak, aby pravidelně dostávali šanci a byli schopni v kterékoliv situaci co možná nejplnohodnotněji nahradit kluky ze základní sestavy,“ sdělil nám sportovní ředitel pražského klubu, Daniel Čurda.

 

 

Fenomén Dostalík

 

Jako protiváha výborným výkonům mladíků se během podzimní části sezóny jevil návrat někdejšího reprezentanta ČR z éry trenéra Rastislava Trtíka, brněnského pivota Michala Dostalíka. Ten se po letech strávených na Islandu a v 2. tuzemské lize opět vrátil do nejvyšší domácí soutěže, hned se stal ústřední postavou klubu z Králova Pole a svými výkony si dokonce vysloužil reprezentační nominaci na Novoroční pohár. „Michal v současnosti nemá mezi extraligovými pivoty konkurenci a s jeho výkonem stojí a padá výkon celého Brna, které je stále ve hře o elitní šestku,“ řekl na adresu Dostalíka Zdeněk Missbach, aktuálně v Rakousku působící kouč, který vedl brněnského pivota od útlého mládí.

 

 

Za své výkony v podzimní části TGE 2012/13 se Michal Dostalík dočkal odměny v podobě pozvání do reprezentačního dresu.
Foto: V. Bóna.

 

 

 

V brněnském prostředí se stal Michal Dostalík na podzim určitým fenoménem a to i po mediální stránce. Regionální tisk, rádia i televize si tak náhle začala připomínat jeho několik let staré prvenství v anketě o nejplatnějšího házenkáře působícího na Islandu a pětatřicetiletý házenkář přispěl i svou osobností k obecnému zvýšení zájmu o náš sport v moravské metropoli.

 

 

Brankářský střet generací

 

 

Gólmanským statistikám dominují Dostalíkovi spoluhráči Bavlnka s Novotným, kteří podzim odchytali s málo vídanou úspěšností přesahující 50%! Jiří Bavlnka vede individuální statistiku počtu zákroků, kterých si připsal téměř o stovku více než druhý v pořadí, Radek Motlík (337).

 

 

 

TGE 2012/13 - Nejvíce zákroků po podzimní části
brankář tým zákroky
Jiří Bavlnka Brno 337
Radek Motlík Plzeň 240
Petr Orság Zubří 235
Josef Pour Kopřivnice 221
Josef Kučerka Hranice 218

 

 

 

Také mezi brankáři se velice dobře na podzim prezentovali mladíci. Loňský náhradník Alexandra Šoltése z Frýdku-Místku, Vít Pyško (roč. 1992, 201 zákroků, úspěšnost 42, 6%), se po příchodu do Karviné stal jeho brankářskou jedničkou a oporou. Prostor za Josefem Pourem získával v Kopřivnici Marek Žingor (roč. 1993, 57 zákroků, úspěšnost 39,9 %) a při zdravotních problémech Filipa Veverky se do branky Jičína dostal také juniorský reprezentant David Machalický (roč. 1993, 13 zákroků, úspěšnost 52 %).

 

 

Po odchodu Milana Maliny měl být stoprocentně nejvýraznějším extraligovým brankářem střední generace Tomáš Petržala z pražské Dukly. Ten naprostou většinu utkání extraligového podzimu odchytal se zdravotními problémy, přesto potvrdil předsezónní prognózy a byl opět nejvýraznější oporou zraněním zmítaného adepta na zisk medailí. Petržala (roč. 1986, 216 zákroků, úspěšnost 47,5 %) se také dočkal nominace do reprezentačního dresu a s výběrem trenérů Habera a Hudečka absolvoval záhy po konci podzimní části domácí soutěže nejen Novoroční pohár, ale také January Cup ve Švédsku a Norsku. Ze stínu Maliny pak v Zubří vystoupil Petr Orság, který předváděl po celou podzimní část stabilní výkony a s ohledem na počet úspěšných zákroků i úspěšnost patří mezi pět nejlepších gólmanů TGE 2012/13!

 

 

TGE 2012/13 - Nejlepší úspěšnost zákroků
po podzimní části*
brankář tým úspěšnost (%)
Jiří Bavlnka Brno 50,4
Tomáš Petržala Dukla Praha 47,5
Petr Orság Zubří 45,9
Radek Motlík Plzeň 45,1
Jan Šálek Lovosice 44,8

* Brankáři s více než 50 zákroky.

 

 

Svoji kvalitu ale nadále ukazovali také brankáři, u nichž označení „veterán“ nezní rozhodně pejorativně. Josef Kučerka v brance Hranic opět přispěl výrazným dílem k postavení Cementu v horních patrech tabulky a v podzimní části si připsal pátý největší počet zákroků (roč. 1971, 217 zákroků, úspěšnost 40,9 %). Ještě více se vedlo plzeňskému Radku Motlíkovi (roč. 1970, 240 zákroků, úspěšnost 45,2 %), kterému se vyhnula na rozdíl od minulých sezón zranění, a svým entusiasmem dovedl Plzeň až do pozice podzimního vládce TGE 2012/13. Zdaleka nejstarší hráč západočeského kádru navíc přidal i branku přes celé hřiště (9. kolo, PLZ – JC, 25:22), připsal si druhý největší počet zásahů ze všech brankářů TGE 2012/13 a udržel si úspěšnost vysoko nad hranicí 40%!

 

Radek Motlík (1970) Josef Kučerka (1971)

 „Čtyřicátníci“ Radek Motlík i Josef Kučerka i v letošní sezóně patří mezi nejvýraznější postavy TGE 2012/13.

 

 

V souvislosti s brankáři je nutné zmínit také lovosického Jana Šálka, který svými výkony výrazně pomohl k bodům do českého pohárového koeficientu. Především v odvetě 2. kola Challenge Cupu proti Vardaru Skopje předvedl zcela nadstandardní výkon a především díky jeho zákrokům Severočeši zvítězili v domácím střetnutí. Šálek v letošním roce tvoří vyrovnanou brankařskou dvojici s karvinskou posilou Arturem Adamíkem, který v roce 2010 zazářil na juniorském ME na Slovensku. Oba lovosičtí gólmani si drží úspěšnost nad 40% (oba v první desítce statistik) a patří mezi spolehlivé články sestavy trenérské dvojice Srba – Šuma. Pro brankáře napříč celým extraligovým pelotonem platí to, co pro křídla – i v jarní části soutěže lze předpokládat, že jejich výkony budou ozdobou TGE 2012/13.

 

 

 Jan Šálek zazářil především v odvetě 2. kola Challenge Cupu proti Vardaru Skopje. Trenéři Srba se Šumou v TGE 2012/13 pravidelně střídají Šálka s předsezónní posilou, Arturem Adamíkem. Foto: P. Pátek